Cumhuriyet çalışanları Uludağ ve Akça hâkim karşısına çıktı

Cumhuriyet çalışanları Uludağ ve Akça hâkim karşısına çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ ve Gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça’nın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Ankara Tren Garı Katliamı’nı gerçekleştiren DAİŞ üyesi 2 kişinin katliamdan önce Nizip’te bir gübre bayiinden patlayıcının etkisini artıran amonyum nitrat almaya çalışmasının emniyet tarafından bilindiğini haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ ve Gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. 

Çağlayan’da bulunan İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Akça hazır bulunurken, Uludağ Ankara 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi salonundan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı. Kimlik tespitlerinin ardından ilk olarak savunma yapan Uludağ, suçlamaları ret etti. Yaptığı haberin suçlama konusu olmayacağını belirten Uludağ, haberlerin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek beraatını istedi. 

‘ORTADA BİR SUÇ YOK’

Ardından savunma yapan Akça, Ankara Gar Katliamı’nın vicdanlarda yara açtığını, kendilerinin de DAİŞ’in eylemleri ve dava dosyalarına giren iddiaları haberleştirdiklerini dile getirdi. Yaptıkları haberlerin yayınlanmadan önce dava dosyalarına girdiğini anımsatan Akça, suçlamaya konu yapılan haberin zaten daha önce ifşa olduğunu belirtti. Kamuoyunu bilgilendirmekten başka bir kasıt ve suçun olmadığını kaydeden Akça, beraatını talep etti. 

SUÇLAMA KONUSU SADECE HABER

Ardından savunma yapan Akça ve Uludağ’ın avukatı, suçlamaya konu yapılan eylemin haber olduğunu belirtti. Haberde kamu görevlilerinin isimlerinin bile açıkta olmadığını ifade eden avukat, "Ayrıca olay olduktan 5 yıl sonra haber yapılmış. Herkesin bildiği bir şeyin ihbarı olmaz. Eylemler suç teşkil etmiyor. Müvekkillerimin beraat talep ediyorum" dedi. 

Ardından söz alan iddia makamı, dosyada eksik hususların giderilmesini istedi. 

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, dosyadaki eksik hususların giderilmesine karar vererek duruşmayı 12 Ocak 2021 tarihine erteledi. 

 

Öne Çıkanlar