Darp edilerek gözaltına alınmışlardı: KYK protestolarına katılan öğrenciler bırakıldı

Yayınlanma:
A+ A-
KYK yurtlarındaki ölümlere dikkat çekmek için Eskişehir'de eylem yapan ve darp edilerek gözaltına alınan dört üniversite öğrencisi adliyeye sevk edildi. Dört öğrenci yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Eskişehir'de üniversite öğrencileri R.A. ve S.N.R.'nin intihar etmesine ve Aydın'ın Efeler ilçesinde Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı yurtta asansör düşmesi sonucu Zeren Ertaş'ın ölümüne dikkat çekmek isteyen öğrenciler dün gece eylem yaptı. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kapısı önünde toplanan öğrenciler, 'Bir arkadaşımız daha ölmeyecek', 'Okumaya geliyoruz, ölmeye değil', 'Parasız, bilimsel demokratik eğitim', 'Katil KYK biz yaşayacağız' yazılı dövizler açarak, 'Öğrenciye kalkan eller kırılsın', 'Birleşe birleşe kazanacağız' sloganları attı.

DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDILAR

İsmet İnönü Caddesi üzerinden bir alışveriş merkezine doğru yürüyen öğrenciler Mükrime Hatun Kız Öğrenci Yurdundaki Üniversite öğrencilerinin dışarı çıkmasına izin verilmemesi üzerine yurdun önüne yürümek istedi. Barikat kuran polis, yurda yürümek isteyen öğrencilere biber gazı ile müdahale etti. Dört öğrenci darp edilerek ve kelepçelenerek gözaltına alındı.

TERS KELEPÇELENEREK ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

Gözaltına alınan üniversite öğrencileri Mert Adıgüzel, Cem Boran Kartal, Mirza Ali Demirağaç ve İbrahim Erdem Alaaddinoğlu emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi. Haklarında 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek suçlamasıyla işlem yapılan öğrencilere arkadaşları alkışlarla destek verdi.

'ÖĞRENCİLERİN HAKLARINI SAVUNDUĞUMUZ İÇİN GÖZALTINA ALINDIK'

Ters kelepçe takılan öğrencilerden Cem Boran Kartal, "Öğrencilerin haklarını savunduğumuz için, protesto hakkımızdan faydalandığımız için, yapılan haksızlıklara karşı çıktığımız için 'gözaltına alındık' dedi. Kaşından yaralı olan İbrahim Erdem Alaaddinoğlu, "Arkadaşlar mücadeleden geri durmayın Birleşe birleşe kazanacağız" diye konuştu. Gazetecilerin kaşının nasıl yarıldığını sorması üzerine Alaaddinoğlu, "Başım çevik kuvvet polisleri tarafından yarıldı. Sadece başım değil, belim, sırtım ve kaburgamda da sıkıntılar var. Direne direne kazanacağız" dedi.

SERBEST BIRAKILDILAR

Eskişehir'de KYK protestolarında gözaltına alınan Mert Adıgüzel, Cem Boran Kartal, Mirza Ali Demirağaç ve İbrahim Erdem Alaaddinoğlu Sulh Ceza Hakimliği tarafından yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Öne Çıkanlar