DEM Parti Eş Başkanlarından çağrı: 'Yangın felaketinin sorumlusu DEDAŞ'tır. Afet bölgesi ilan edilsin'

Mardin'de yangın felaketinin yaşandığı köyleri ziyaret eden DEM Parti Eş Genel Başkanları Bakırhan ve Hatimoğulları, afet bölgesi ilan edilmesi çağrısı yaptı. DEDAŞ'ın sorumluluğuna dikkat çeken eşbaşkanlar yasal sürecin takipçisi olacaklarını da söyledi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Halkaların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır ile beraberindeki heyet 14 kişinin yangında öldüğü Diyarbakır ve Mardin'deki köyleri ziyaret ediyor. Ziyaret sonrasında açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanları, afet bölgesi ilan edilmesi çağrısı yaptı. DEDAŞ'ın sorumluluğuna dikkat çeken eşbaşkanlar etkin bir soruşturma yapılması gerektiğini de belirterek, yasal sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

BAYINDIR: YANGININ DOĞAL OLMADIĞINI TESPİT ETTİK

Kurulan taziye evlerinde bölge halkıyla bir araya gelen DEM Parti ve DBP eş başkanları vefat eden ailelere başsağlığı diledi. Ziyarette ilk söz alan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, "yangının büyük bir felaket olduğunu biliyoruz. Kürdistan coğrafyasında sık sık yangınlar olur ama bu derece bir yangının doğal olmadığını tespit ettik." dedi.

'SORUMLU DEDAŞ'TIR'

"Yangın DEDAŞ direklerindeki tellerin kopmasıyla başladı. Bu yangının sorumlusu DEDAŞ'tır" diyen bayındır şöyle konuştu:

"Biz yangın söndürme için helikopter istedik ancak gelmedi. Gelen helikopterlerin ne için geldiğini de biliyoruz. Devlet halkımıza yardım etmedi. Bu acının tarifi yok. Halkımızla Kürdistan'da el ele vererek aşacağız. Bu yükü beraber kaldıracağız. Bu zalimlere muhtaç olmayacağız. Dün kamuoyunda ve sosyal medyada bu yangın ile ilgili neler söylendiğini gördük. Neredeyse kalkıp alkış tutacaklardı. Tüm halkımız bugün buradadır. Elimizden ne gelirse yapmaya devam edeceğiz.

BAKIRHAN: AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN

Bayındır'ın ardından konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da DEDAŞ'ın yangın felaketindeki sorumluluğuna dikkat çekerek, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini istedi ve şöyle konuştu:

"Çok ciddi iddialar var. Bu iddiaların kesinlikle araştırılması gerekiyor çünkü 14 canımızı yitirdik. Halen ağır yaralı olan arkadaşlarımız hastanede var. Umarım sayı artmaz. Sabotaj mı dersiniz, DEDAŞ'ın direkleri mi dersiniz, bunların araştırılması gerekiyor. Araç almasını bilen elektriği kapatan ama 40-50 yıldır onarmayan, halkımızın uyarılarına rağmen tahta direkleri bu bölgede kullanan DEDAŞ bu cinayetlerin sorumlularından birisidir. Bunların araştırılması gerekiyor. İkinci olarak bir an önce buranın afet bölgesi ilan edilmesi ve zarar gören halkın zararlarının da tazmin edilmesi gerekiyor."

Saatlerce arazi yanmasına rağmen ne yazık ki helikopter zamanında gelmedi. Bu meselenin de Türkiye kamuoyu tarafından iyi izlenmesi, iyi görünmesi gerekiyor. Söz veriyoruz, bu meselenin kesinlikle peşini bırakmayacağız. Halkımızın acısının yanında olacağız, birlikte dayanışacağız. Halkımızın yaralarını birlikte saracağız"

HATİMOĞULLARI: GÖRGÜ TANIKLARI DİNLENMEK ZORUNDA

Son olarak konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da afet bölgesi ilan edilmesi çağrısını yineledi. Felaketle ilgili soruşturmanın etkin biçimde yapılaması gerektiğini belirten Hatimoğulları, yargının da görgü tanıklarını dinlemek zorunda olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

"Maraş ve Antakya depremlerinde yaşanan ihmal silsilesinin tıpa tıp benzeri. Burada acil yapılması gerekenler başlıkları altında sayacağımız ilk şey, buranın acilen afet bölgesi ilan edilmesi ve halkımızın yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesidir.

Bu acıyı ancak toplumsal olarak dayanışarak hafifletebiliriz. Bugün DEDAŞ felaketin birinci sorumlularındandır. Hazırlanan ilk raporlarda, kesin olmayan olmayan rakamlara göre 55 bin dekar alanın yandığı, bunun 25 bin dekarlık alanın da ekili arazi olduğunu belirtildi. Yine aynı raporlara ve görgü tanıklıklarının ifadelerine göre valiliğin ve resmi makamların söylediği gibi anız yakma üzerinden değil, elektrik direğindeki arızalardan kaynaklandığına dair iddialar var. Bu iddialar önemlidir, görgü tanıklıklarının iddiaları önemlidir. Yargı görgü tanıklarını dinlemek zorundadır."

'BUNDAN SONRA ÇIKACAK YANGINLARIN SORUMLUSU DEDAŞ'TIR'

"DEDAŞ zaman zaman elektrikleri keserek halkımıza zarar vermiştir ve şimdi 37 senedir bakımları yapılmamış elektrik tellerindeki bakımsızlıktan bu yangınların çıktığı aşikardır. İkinci acil talep de DEDAŞ'ın buradaki tüm elektrik şebekesini bakımdan ve onarımdan geçirmesidir. DEDAŞ bundan sonra çıkacak herhangi bir yangının sorumlusu olacaktır."

Öne Çıkanlar