Demirtaş'tan öğrenci yurtları kararına tepki: Başka çözümler mümkün

Demirtaş'tan öğrenci yurtları kararına tepki: Başka çözümler mümkün
Yayınlanma:
A+ A-
Selahattin Demirtaş, Erdoğan'ın tüm üniversiteler için uzaktan eğitim kararını açıklamasının ardından öğrenci yurtlarının boşaltılmasıyla ilgili açıklama yaptı. "Başka çözümler mümkün ve mutlaka uygulanmalı" diyen Demirtaş önerilerini sıraladı.

Artı Gerçek - Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tüm üniversiteler için uzaktan eğitim kararını açıklamasının ardından öğrenci yurtlarının boşaltılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Demirtaş ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya da çağrıda bulunarak salgın tehlikesine dikkat çekti.

"Depremzedeler bir an önce güvenli yerlere yerleştirilmeli. Bunun için üniversitelerde eğitime ara verilerek yurtların boşaltılması kesinlikle doğru değil" diyen Demirtaş, "Bu uygulama, yeni mağduriyetlere yol açar. Başka çözümler mümkün ve mutlaka uygulanmalı. Üniversitelere ara verilmesiyle öğrencilerin eğitim hakkı engellenecek. Güç bela ev tutup kira ödemek zorunda olanlar da mağdur edilecek" dedi.

ÖNERİLER SUNDU

"Önemli bir nokta" diyerek deprem bölgesindeki öğrencilerin dönem sonuna kadar istedikleri üniversitelere gidebilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması önerisinde bulunan Demirtaş'ın diğer önerisileri ise şöyle:

"Depremzedelerin barınma sorununun çözümü, üniversite öğrencilerinin yurtlardan apar topar çıkarılması değildir. Depremzedeler için;

  • Uygun tüm otellerle anlaşma yapılsın.
  • Devlet misafirhanelerinin tamamı açılsın.
  • Kira desteği artırılsın.

Demirtaş son paylaşımında da "Yine de açıkta kalan olursa HDP'nin, depremzedeler ile dayanışmak isteyenleri buluşturacağı kampanyayla, kardeşlerimizin yeni bir ev kurmalarına veya bir eve yerleşmelerine yardımcı olalım. Öğrencileri mağdur etmeden depremzedelerin barınma sorunlarını çözmek mümkün" diye yazdı.

SALGIN TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Demirtaş ayrıca, salgın tehlikesine de dikkat çekerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrıda bulundu. Demirtaş, "Felaket bölgelerinde ciddi sağlık sorunları yaşanıyor, salgın tehlikesi var. Sayın Sağlık Bakanı, daha fazla gecikmeden tabip odaları ile el ele vererek harekete geçin artık. Durum gerçekten çok kritik" dedi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar