Depremlerin sürdüğü Malatya'da eğitimciler tedirgin: 'Okullarda yeniden hasar tespit çalışması yapılmalı'

Depremlerin sürdüğü Malatya'da eğitimciler tedirgin: 'Okullarda yeniden hasar tespit çalışması yapılmalı'
Depremlerin sürdüğü Malatya'da yeni eğitim öğretim yılı öncesi eğitimciler tedirgin. Eğitim İş Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara, "Hasar tespit çalışmalarının yeniden yapılması şart. Küçük bir depremde bile öğrenciler okulda izdihamdan ezilir" dedi.

Yusuf DURDU


MALATYA - Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.8 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde büyük yıkım yaşayan Malatya'da bu ay meydana gelen depremler korkuya neden oldu. 9 Ağustos’taki 4.4 , 10 Ağustos’ta 5.3, 12 Ağustos’ta 4.8, 4.5 ve 4.2 büyüklüklerindeki depremlerin ardından 24 Ağustos'ta 5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 11 Eylül'de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesi eğitimciler tedirgin.

'SAĞLIKLI EĞİTİM BEKLEMEK HATA OLUR'

Malatya’da 6-7 okul binasının yıkıldığını, 60’a yakın okulun ise hasarlı olduğuna dikkat çeken Eğitim İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara, “Uzmanlar depremin devam edeceğini söylüyorlar. Durum böyle olunca da öğrencileri okul binalarına sokmak, sağlıklı bir eğitim-öğretim faaliyeti beklemek hata olur. Sarsıntılar devam ederken bu çocukları binalara nasıl sokacaksınız? Depremler devam ederken binalara öğretmen de girmez, öğrenci de girmez” dedi.

whatsapp-image-2023-08-29-at-11-51-31-1.jpeg

Eğitim İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara

'KÜÇÜK BİR SARSINTIDA OKULLARDA İZDİHAM YAŞANIR”

24 Ağustos’ta meydana gelen 5 büyüklüğündeki depreme telafi eğitimi alan öğrencilerin okulda yakalandığını hatırlatan Kara, şunları söyledi:

"Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konuda inisiyatif alabileceklerini düşünmüyorum. Belki de konteyner sınıflarda eğitim devam eder. 11 Eylül’de okullar açılacak ama sarsıntılar devam ediyor. Bunu duyan öğrenci velisi çocuğunu okula göndermekte tereddüt edecek. Çocuklar zaten depremlerde panik yaşıyorlar. Küçük bir depremde bile öğrenciler okulda izdihamdan ezilir.”

'SON DEPREMLERİN ARDINDAN OKULLAR YENİDEN İNCELENMELİ'

Okul binalarında yeniden hasar tespit çalışması yapılması gerektiğini vurgulayan Kara, "Hasar tespit çalışmalarının yeniden yapılması şart. 5,3 ardından 4’ün üzerinde üst üste depremler ve son olarak 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Hiçbir şeyi olmayan bir bina belki de o sarsıntılar nedeniyle hasarlı duruma geldi. Hasar tespitin yeniden yapılması gerekiyor. Çünkü buralar üç beş kişinin değil, binlerce öğrencinin eğitim öğretim göreceği yerler. Okullar açılmadan bu değerlendirmeler yapılmalı. Hasarsız okullarda ancak eğitim sürdürülebilir. Hasarlı binalara öğrenci alma gafletinde bulunamazlar” diye konuştu.

'İKİLİ ÖĞRETİM DAHA DA SIKINTILI OLUR'

Malatya'da birçok okulda ikili eğitim yapılacağına dikkat çeken Kara "İkili öğretim zaten sıkıntılıydı, şimdi daha da sıkıntılı bir hal aldı” dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar