Dersim'de, atanamayan Almanca öğretmeni köyüne muhtar oldu

Dersim'de, atanamayan Almanca öğretmeni köyüne muhtar oldu
Dersim'de 27 yaşındaki Sercan İlaslan, 31 Mart Yerel Seçimlerinde oyların yüzde 84'ünü alarak muhtar seçildi. Almanca öğretmeni olan ancak atanamayan İlaslan, "Dayanışma ve birlik içerisinde köyümüzün sorunlarını çözmek temel hedefim" dedi.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ - Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Darıkent, yaklaşık 20 yıldır belde olmasına rağmen dışarıya göç vermesinden dolayı nüfusu azalarak köy oldu. 31 Mart yerel seçimlerinde beş muhtar adayının yarıştığı köyde seçimi, oyların yüzde 84'ünü alan Alman Dili ve Edebiyatı mezunu 27 yaşındaki Sercan İlaslan kazandı.

Artı Gerçek'e konuşan Darıkent Köyü muhtarı Sercan İlaslan, “27 yaşındayım. 2019 yılında Fırat Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum, formasyon eğitimini tamamladım. Daha sonra birkaç kurumda Almanca öğretmeni olarak çalıştım. Milli Eğitim’de de ücretli öğretmenlik yaptım. KPSS’ye mezun olduktan bir sene sonra girdim o zaman 71 puan almıştım, atanamadım. Atamam olmayınca muhtar olup köyüme hizmet etmek istedim" dedi.

whatsapp-image-2024-04-15-at-14-22-36.jpeg Sercan İlaslan

'BÜYÜKLERİMİN TEKLİFİYLE ADAY OLDUM'

Köyde dernek kurduklarını ve üç dört yıldır çalışma yürüttüklerini anlatan İlaslan, "Bazı yollara kilitli parke döşedik, etkinlikler düzenledik. Köyümün birçok mevcut sorunu var. Burada yaptığım çalışmalar sonucunda büyüklerimin teklifiyle köy muhtarlığına aday oldum. Beş aday vardı ve adaylar arasında en genç bendim. Seçim süreci gayet güzel bir ortamda geçti, kimseyle herhangi bir sorunumuz olmadı. Seçimde 177 kişi oy kullandı. Oyların 84’ünü ben aldım” diye konuştu.

'YOL, SU VE ALTYAPI SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ'

Darıkent'in Mazgirt ilçesinin en büyük köyü olduğunu belirten İlaslan, şunları söyledi.

“Beş tane mahallesi var ancak mağduriyeti de büyük. Burada çalışan bir işçi yok. Buradaki insanlarla birlikte köyümüzün eksikliklerini tamamlamak için çalışacağım. Köyümüzün yazın nüfusu 1500. Altyapı sorunu var, su sorunu mevcut. Suyun verilmesi için üç tane dinamo çalışıyor. Bu konuda da güneş paneli projesi yapacağız. Birçok yolumuz halen bozuk. Asfalt çalışması yapılmış ama halen bozuk olan ve yapılmayan yerler var. Vatandaşlarımızın genç olmamızdan da kaynaklı bizden beklentileri büyük. Öncelikle insanlarımızı bir araya getireceğiz. Dayanışma ve birlik içerisinde, devletin de desteğiyle köyümüzün sorunlarını çözmek temel hedefimiz."

Öne Çıkanlar