'Devrimciler milyonların yüreğinde filizlendi'

'Devrimciler milyonların yüreğinde filizlendi'
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 19:09
A+ A-
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 46’ncı yıldönümünde mezarları başında ve birçok ilde anıldılar.

GÜNCEL - Türkiye gençlik hareketinin devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 46’ncı yılında Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan mezarlarının başında anıldı. Gençlik örgütleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra binlerce insan "Üç fidan" anısına mezarlıkta bir araya geldi. Anma boyunca binler hep bir ağızdan, "Yusuf, Hüseyin, Deniz, sürüyor sürecek mücadelemiz", "Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filoyu unutmayın" ve "Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm" sloganları attı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada hep bir ağızdan Enternasyonal Marşı okundu. Ardından kurumlar adına ortak açıklamayı KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sultan Saygılı yaptı. Türkiye'nin devrimci önderlerini selamlayarak konuşmasına başlayan Saygılı, emperyalist kapitalist sistemin başta işçi sınıfı olmak üzere tüm dünya halklarına sömürü dayattığını belirtti.  

'ERDOĞAN'IN SORUMLULUKLARI GÖRMEZDEN GELİNEMEZ'

"AKP ve Erdoğan'ın Suriye başta olmak üzere bu emperyalist gerici savaştaki sorumlulukları görmezden gelinemez" diyen Saygılı, Kürt, Êzidî, Türkmen ve Arap halklarının hala Suriye'de acı çektiğini söyleyerek, "Halklar hala katliamlara uğruyor. Yakın coğrafyamızda ve ülkemizde ırkçı, gerici anlayış kan ve ölüm kusmaya devam ediyor. Erdoğan ve AKP'nin buradaki sorumluluğu göz ardı edilemez" dedi.

'ONLAR BAYRAK OLDULAR'

Açıklamanın ardından kitle mezarların bulunduğu yere geçti. Deniz Gezmiş'in mezarı başında konuşan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, "Onlar 46 yıldır emperyalizme karşı bağımsızlık, barış, egemen ulusların iktidarına karşı ulusal kurtuluş, kapitalizme karşı sosyalizm mücadelesinde bayrak oldular, bugüne geldiler" dedi.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar bir bir mezarları ziyaret ederek ellerindeki karanfilleri mezarlara bıraktı.

MERSİN 68'LİLER BARIŞ VE KARDEŞLİK ORMANI'NDA ANMA

68’liler Derneği Mersin Şubesi, Mersin’in Toroslar ilçesinde bulunan 68’liler Barış ve Kardeşlik Hatıra Ormanı’nda 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı andı. Anmaya HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Serdal Kuyucuoğlu, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz ve çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcisinin yanı sıra yurttaşlar katıldı. Anma Denizler şahsında demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

Devrimin en uzun koşusuna hitaben gençler arasında koşu yarışı yapıldı. Yarışta birinciliği göğüsleyen gence kitap hediye edildi. Ardından Denizler adına yapılmış anıta yürüyüş yapılarak karanfiller bırakıldı. Yürüyüş esnasında sık sık, "Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz" sloganı atıldı. Anıt önünde yapılan açılış konuşmasının akabinde Nazım Hikmet anıt mezarına da kitlesel bir şekilde yürünerek, anıt mezara karanfiller bırakıldı.

GÖKSEL: DEVRİMCİLER MİLYONLARIN YÜREĞİNDE FİLİZLENDİ
 
Basın açıklamasını 68’liler Derneği Mersin Şube Başkanı Doğan Göksel okudu. Ülkenin dört bir yanından 6 Mayıs etkinliklerinin yapıldığına dikkat çeken Göksel, binlerce yüreğin 3 fidan için attığını kaydetti. Göksel, "Bizler de burada onların yüreğine yüreklerimizdeki coşkuyu gönderiyoruz. Onlar Kürt ve Türk ulusunun kardeşliğini savundukları için suçlu görüldüler. Emek sömürüsüne karşı mücadele ettikleri için suçlu görüldüler. Bu süreç içerisinde onları idama gönderen savcılar, hakimler, bürokratlar ve siyasetçiler tarihin çöplüğüne gömüldüler. Ama devrimciler milyonların yüreğinde filizlenip büyüdüler" dedi.

KÜRKÇÜ: ONLAR SONSUZ HAYATA DÖNÜŞTÜLER

Daha sonra konuşan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, "Bu mücadele 1971-72’de askeri ve siyasi manada zaferle sonuçlanmamış olabilir, ama ahlaki ve insan değerleri manasında zafer, bu yoldaşlarımız sayesinde Türkiye halklarının ve Türkiye devrimcilerinin umududur. Onlar bir kere hayatlarını kaybettiler ancak sonsuz hayata dönüştüler. Bugün de hala Türkiye ve Kürdistan devriminin manifestosu olacak sözleri; soğukkanlılık, cesaret ve dik başlılıkla o darağacının altında tekrarladılar. Bu manifesto, bu çağrı Türkiye bir devrimle tanışıncaya ve bu devrimi tamamlayıncaya kadar hepimizin ortak manifestosu olarak yaşamaya devam edecektir" diye konuştu.

TÜZEL: İDEALLERİ VE İNANÇLARIYLA GELECEĞE GÖMÜLDÜLER

Denizleri anarak konuşmasına başlayan EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, "Türkiye’de her 6 Mayıs’ta Denizler ve onların şahsında sermayenin ve gericiliğin hedefine koyduğu bütün devrimci gençlik önderlerini anıyor olmamızın bir nedeni var. Bir yanı ile dünya 68 gençliği Türkiye’deki kardeşleri ve benzerleri kadar şiddetli bir şekilde saldırıya uğramadılar. Ancak ülkemizdeki gericiler intikam duyguları ile ibretlik olsun diye hesaplaşmaya girdiler, komplolar tezgahladılar, yeşil kuşak uluşturdular. O dönemin sosyalizm ideali ile yanıp tutuşan gençlerin üzerine acımasızca saldırdılar. Bu gençler hayatları ile bedel ödeyerek ama şimdi milyonlarca insanın yaşattığı idealleri ve inançlarıyla tarihe ve geleceğe gömüldüler" dedi.

KUYUCUOĞLU: MİLYONLARIN YÜREĞİNDE YAŞIYORLAR

Bu topraklarda yüzyıllardır özgürlük ve demokrasi mücadelesinin verildiğini belirten CHP Mersin Milletvekili Serdar Kuyucuoğlu da, 68 kuşağındaki çok sayıda arkadaşlarının kendini feda ettiğini vurguladı. Onların mücadeleleri ile onur duyduğunu belirten Kuyucuoğlu, "Milyonlarca insanın yüreğinde sımsıcak yaşıyorlar. Onları idam edenler bugün tarihin çöplüğüne gömüldüler. Tam özgürlükçü, demokratik bir ülke inşa edinceye kadar bu mücadelemize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Daha anma etkinliği Akdeniz Sanat Atölyesi müzik gurubunun ezgileri ile devam etti.  

İSTANBUL

İstanbul’daki Devrimci Gençlik Dernekleri, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Gençliği, Gençlik Muhalefeti ve Gençlik Komiteleri, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilişlerinin 46’ncı yılında andı. Beşiktaş Vodafone Arena stadının Beleştepe tarafında bir araya gelen çok sayıda genç, Gezmişlerin ABD’nin 6’ncı Filo’sunu denize döktükleri yere yürüyüş düzenledi. "68’den bugüne sürüyor mücadele" pankartının açıldığı eylemde, Gezmiş, Aslan ve İnan’ın fotoğraflarının yanı sıra "Mahirler’den Deniz’e sürüyor mücadele", "Düzenin değil özgürlüğün gençliği ol" dövizleri taşındı. Eylemde sık sık, "Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş", "Denizlere sözümüz devrim olacak" ve "Yaşasın devrim ve sosyalizm" sloganları atıldı.

6’ncı Filo’nun denize döküldüğü noktaya gelen gençler, saygı duruşunda bulundu. Ardından Dev-Genç marşı okundu.
 
Yapılan konuşmaların ardından Denizlerin fotoğraflarının önüne 3 fidan ve karanfiller bırakıldı. Bu sırada yaşlı bir kişinin Denizlerin fotoğraflarını öpüp dua etmesi dikkat çekti.


 
Açıklama, Gündoğdu Marşı ile sona erdi.
 
ADANA
 
Adana Emek Gençliği de Atatürk Parkı’nda anma etkinliği düzenledi. Emek Gençliği, Öğrenci Kollektifi, Adana Demirspor taraftar grubu 6'ıncı Bölge, FKF, HDP ve EMEP’in katıldığı anmadan sık sık "Yaşasın devrim ve sosyalizm", "Deniz, Yusuf, Hüseyin sürüyor sürecek mücadelemiz", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada idam edilen Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in son sözleri okundu.
 
MALATYA
 
Malatya Emek Gençliği, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için anma etkinliği düzenledi. Emek Partisi (EMEP) İl binasında düzenlenen etkinliğe çok sayıda genç katıldı. Emek Gençliği Yöneticisi Merdan Şahin, "Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972’de bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadele ettikleri için katledildiler. O zaman iktidardakiler mücadele eden gençlerin en önde yürüyenlerini öldürdükleri zaman, geride kalanların korkuya kapılacaklarını, geri çekileceklerini düşünüyordu. Ama Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in isimleri nesillerdir doğan çocuklara madalya oldu. 46 yıldır onların mirasını büyütmek, açtıkları mücadele bayrağını daha ileriye taşımak eşit ve özgür bir dünya kurmak isteyen gençlerin ellerinde yükseldi yükseliyor" dedi. Toplantı alkış ve sloganlarla sona erdi.

(Mezopotamya Ajansı)

Öne Çıkanlar