117 bin ağaç kesilip satılacak

117 bin ağaç kesilip satılacak
Kütahya'da 63 bin 560, Isparta'da 53 bin 496 ve Çanakkale'de 5 bin 36 olmak üzere 3 ildeki ormanlardan toplam 117 bin 56 adet dikili ağaç için ihaleye çıkıldı.

Fotoğraf: Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü / Arşiv

Orman Genel Müdürlüğü Isparta, Çanakkale ve Kütahya’daki orman bölgelerindeki dikili ağaç satışı yapıyor. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Kütahya'da 63 bin 560, Isparta'da 53 bin 496 ve Çanakkale'de 5 bin 36 olmak üzere 3 ildeki ormanlardan toplam 117 bin 56 adet dikili ağaç ihale yoluyla satılacak.

ÖDEMELERDE FAİZLE TAKSİT

İhalede oluşacak fiyat üzerinden yapılacak ağaç başı ödemeler peşin ya da taksitli olabilecek. Çanakkale ve Isparta'daki ihalelerde ödemelere ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken en büyük satışın yapılacağı Kütahya'da taksitlendirme durumunda uygulanacak düşük faiz dikkat çekti. İhale ilanına göre ağaç bedelini vadeli ödemek isteyenlerin borcu yıllık yüzde 12 faizle taksitlendirilecek. Resmi yıllık enflasyonun yüzde 80'leri aştığı, ithal ağaç fiyatlarının sürekli değiştiği bir dönemde vadeli satışlara Merkez Bankası'nın gösterge faizi olan yıllık yüzde 12 faiz uygulanması kafalarda soru işareti bıraktı.

‘AVRUPA’YA SATILIYOR’ İDDİASI

Ormanlardaki yanmış ve canlı dikili ağaçların satılması ise çeşitli iddialara yol açtı. CHP Milletvekili Mürsel Alban, yanan ağaçların metreküpü 150 TL gibi çok küçük bedellerle birilerine verildiğini, daha sonra ihaleyi alan firmanın aynı tomrukları metreküpü 700 eurodan Avrupa'ya sattığını iddia etmişti.

Öne Çıkanlar