Dilan Polat ve Sıla Doğu'nun sabıkası çıktı: Ertelenmiş cezalarını da yatacaklar

Dilan Polat ve Sıla Doğu'nun sabıkası çıktı: Ertelenmiş cezalarını da yatacaklar
Yayınlanma:
A+ A-
Dilan Polat ile Sıla Doğu'nun güzellik merkezinde usulsüz işlem yaptıkları için ceza aldıkları ancak cezalarının ertelendiği ortaya çıktı. Şu an yargılandıkları davada suçları kesinleşirse ertelenen cezalarını da yatacaklar.

Artı Gerçek - Tutuklanan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve kardeşi Sıla Doğu’nun sahip oldukları güzellik merkezinde usulsüz işlem yaptıkları gerekçesiyle 1 yıl 8 ay ceza aldığı ortaya çıktı.

Sabah'ta yer alan habere göre, haklarında suç örgütü kurmak, kara para aklamak suçlarından yürütülen soruşturma sonrası tutuklanan Dilan Polat ve kardeşi Sıla Doğu'nun daha önce mahkemeden ceza aldıkları ortaya çıktı.

Dava süreci 2019'da CİMER'e yapılan ihbarla başladı. Polat'ın Ataşehir'de faaliyet gösteren güzellik merkezinde usulsüz işlemler yapıldığı belirtildi. Ataşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü merkeze denetime gitti. Müşterilere, yetkileri olmadıkları halde tıbbi müdahalede bulundukları, güzellik merkezinde yetkisiz şekilde sağlık hizmeti sunulmasına izin verildiği tespit edildi.

Dilan Polat ve kardeşi hakkında 'ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunma' ve 'diploması olmadığı halde hasta tedavi etme veya tabip unvanını takınma' suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Dilan Polat güzellik merkezini kardeşiyle birlikte işlettiğini, iş yerinde doktor çalıştırmadıklarını ancak güzellik alanında uzman kişiler çalıştırdıklarını belirterek, "Botoks ve dermapen işlemi de yapmıyorduk" dedi. Savcı mütalaasında sanıkların ifadesini bilirkişi raporunun çürüttüğünü aktardı.

Raporda, hasta kayıtlarında botoks ve cilt altına iğnelerle ilaçların uygulanması yöntemi olan dermapen uygulamasını yaptıkları belirtildi. İş yerinde dermapen cihazı bulunduğunu da kaydeden savcılık, bu işlemlerin güzellik uzmanı tarafından yapılamaz işlemler arasında belirtildiğini ifade etti.

Sanıkların sağlıkçı olmadığı, bu nedenle 'ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunma' suçundan beraatlerini, 'diploması olmadığı halde hasta tedavi etme veya tabip unvanını takınma' suçundan cezalandırılmalarını talep etti. 2021'in mart ayında çıkan kararda mahkeme sanıklar Dilan Polat ve Sıla Doğu'nun 'diploması olmadığı halde hasta tedavi etme veya tabip unvanını takınma' suçundan önce 2'şer yıl hapislerine, ardından duruşmadaki davranışları nedeniyle iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü. 80 lira da adli para cezası verdi. Ancak verilen ceza, tekrar suç işlemeyecekleri konusunda kanaat oluşması nedeniyle ertelendi. Sanıklar 'ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunma' suçundan ise beraat etti.

Cezaya kardeşler itiraz etti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi geçen yıl itirazı reddedip cezayı onadı. Sanıklar beraat talebiyle, Ataşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü ise bir suçtan verilen beraat kararının kaldırılıp cezalandırılmaları için dosyayı Yargıtay'a taşıdı.

CEZALARI ERTELENDİ

Sanıkların cezası 2 yıl süreyle ertelendi. Sanıklara, bu süre içerisinde kasıtlı bir suç işlemesi halinde ertelenen hapis cezasının kısmen veya tamamen infaz kurumunda çektirileceği ihtar edildi.

İkili, şu an yargılandıkları davada suçları kesinleşirse onu da yatacaklar. (Kaynak)

Öne Çıkanlar