Diyanet'te çift koltuk tartışması: İsmailağa tarikatından isimlere üst düzey atamalar

Diyanet'te çift koltuk tartışması: İsmailağa tarikatından isimlere üst düzey atamalar
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2022 11:01
A+ A-
Erdoğan’ın imzasıyla Strateji Geliştirme Başkanlığı’na atanan ismin, kurumda Özel Kalem Müdürlüğüne de devam ettiği öğrenildi. İsmailağa tarikatından yapılan bir diğer atama da dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Strateji Daire Başkanı olarak atanan ve daha önce "FETÖ" soruşturmasıyla gündeme gelen Hasan Güçlü’nün, Özel Kalem Müdürlüğü görevinden ayrılmadığı ve fiilen bu görevi yürüttüğü öğrenildi. Diyanet’in üst kademesinde bulunan birçok ismin de eğitim aldığı İstanbul Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü’ne ise İsmailağa cemaatinin kursunda eğitim alan ve öğreticilik yapan Muhammet Emin Kılıç’ın atanması da dikkat çekti.

Cumhuriyet’in haberine göre "Diyanet’in kurmay okulu" olarak da adlandırılan yere atanan Kılıç’ın özgeçmişi ise dikkat çekti. Kılıç, Fatih Müftülüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren İsmailağa cemaatinin Kuran kursunda "Arapça ve dini eğitim" aldı. Mısır’daki el-Ezher Üniversitesi mezunu olan Kılıç, üniversitenin ardından İsmailağa Kuran kursuna dönerek, öğreticilik görevi üstlendi. İstanbul Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde de eğitim alan ve eğitim görevlisi olarak çalışan Kılıç, temmuzda müdürlük görevine atandı.

YÖNETİM AYNI MERKEZDEN

Diyanet’in merkez teşkilatında 7 genel müdürlük ve 3 başkanlık bulunuyor. Bu genel müdürlük ve başkanlıklarda ise Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesine başta Erdoğan olmak üzere kamu görevlilerinin katılmasıyla tartışmaların odağında olan İsmailağa cemaatiyle ilişkili Kılıç’ın müdürlüğüne getirildiği merkezden mezun olan ve halihazırda yöneticilik yapan çok sayıda isim yer alıyor.

Başkan Ali Erbaş’ın yanı sıra merkezden mezun olan isimler şöyle:

-DİB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz.

-DİB Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan.

-DİB Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt.

-DİB Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin.

-DİB Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca.

-DİB Strateji Geliştirme Başkanı Hasan Güçlü.

ÇİFT KOLTUK RAHATSIZLIĞI

Öte yandan, 4 Haziran’da Erdoğan’ın imzasıyla Strateji Geliştirme Başkanlığı’na atanan ve Başkan Erbaş’ın görev yaptığı dönemde Sakarya Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Hasan Güçlü’nün ise bu görevinin yanı sıra Özel Kalem Müdürlüğü görevine de devam ettiği öğrenildi. Mesaisinin büyük çoğunluğu Özel Kalem Müdürlüğü’nde geçirdiği iddia edilen Güçlü’nün halihazırda iki görevi üstlenmesi ise personel arasında rahatsızlık yarattı.

"Strateji Genel Müdürlüğü önemsiz bir görev mi?" tepkisi gösterilirken Güçlü, son olarak Erbaş’a Japonya ziyaretinde eşlik etti. Güçlü’nün Özel Kalem Müdürlüğü’ne devam etme gerekçesi olarak ise "müdürlüğün imkanlarının başkanlıktan daha fazla olması" gösteriliyor. Buna karşın Diyanet’te yer alan özgeçmişinde Güçlü’nün, Özel Kalem Müdürlüğü görevinden ayrıldığı belirtiliyor.

Öne Çıkanlar