Diyarbakır Barosu'ndan Jandarma komutanı hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu'ndan Jandarma komutanı hakkında suç duyurusu
Amedspor-Afyonspor karşılaşması öncesi Amedspor oyuncularını hedef alan Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel'in kışkırtıcı sözleri üzerine Diyarbakır Barosu harekete geçti.

ARTI GERÇEK- Diyarbakır Barosu, Amedspor'la ilgili sarfettiği kutuplaştırıcı sözler nedeniyle Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel hakkında "Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik veya Aşağılama" suçundan suç duyurunda bulundu.

Baronun resmi internet sitesinde yer alan açıklamada suç duyurusuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Amedspor Kulübüne yönelik sözlü saldırıya ilişkin halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına dair söylemlerde bulunan şahıs hakkında TCK’nın 216. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulmuştur."

Sitede ayrıca, şikayet dilekçesinin tamamına yer verildi.

Afyon İl Jandarma komutanı Yılmaz Kırgel, bu akşamki Amedspor-Afyonspor karşılaşması öncesi Afyonspor oyuncularını ziyaret ederek, Amedspor oyuncularını hedef gösteren bir konuşma yapmış ve bu sözler Hes İlaç Afyonspor'un Twitter hesabından paylaşılmıştı.

ÖZEL: BU ANLAYIŞ TERÖRLE MÜCADELENİN BAŞ DÜŞMANI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, komutan Kırgel'in sözlerine tepki göstererek "Bir kenti ve takımını bir terör örgütüyle özdeşleştiren bu anlayış terörle mücadelenin baş düşmanıdır" dedi.

Öne Çıkanlar