Diyarbakır Barosu'nun 'Sur itirazı'na ret

Diyarbakır Barosu'nun 'Sur itirazı'na ret
Sur'un acele kamulaştırılmasının iptali için Diyarbakır Barosu’unun itiraz başvurusuna Danıştay olumsuz yanıt verildi. FARUK BALIKÇI / DİYARBAKIR...

Sur'un acele kamulaştırılmasının iptali için Diyarbakır Barosu’unun itiraz başvurusuna Danıştay olumsuz yanıt verildi.

FARUK BALIKÇI / DİYARBAKIR – Diyarbakır Barosu, Sur ve Yenişehir içlerinde acele kamulaştırma kararlarının iptali için Danıştay’a başvurdu. Başvuruda,  Diyarbakır‘ın Sur ve Yenişehir İlçeleri sınırları içerisinde bulunan taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Acele Kamulaştırma İşlemi'nin iptali ve yürütmesinin durdurulması istendi. Danıştay 6. Daire Başkanlığı, ret kararı verdi.

RİSKLİ BÖLGEDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Danıştay ret kararına gerekçe olarak,  kamulaştırma için ayrıntılı teknik çalışmaların yapıldığını, bölgenin riskli alan ilan edildiği, kültür varlıklarının ihya ve restorasyon çalışmalarının aslına uygun olarak tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti. Acele kamulaştırmaya konu taşınmazların mahalle, ada ve parsel numarası gösterilmek suretiyle tek tek belirlendiği, kullanılamaz halde bulunan bölgenin kent çeperinde çöküntü alanı oluşumunun önlenmesi, imar ve ıslahının bir an önce yapılması için acele kamulaştırma kararı alındığından ilişkili Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olmadığını gerekçe olarak gösterdi.

‘TARİHİ YAPILARIN TAHRİBATINI BİLMİYORUZ’

Baro Başkanı Ahmet Özmen, Dünya kültür mirasında yer alan Sur’un yıkımında moloz taşıyan kamyonların tarihi eserleri ne kadar korunduğunu bilemediklerini belirterek, "Sur tarihi eser, yaşam biçimi ve kültürel yapısıyla dünya kültür mirasları arasında yer almıştı. Sur'un yeniden inşasında eski haline getirilip korunması gerekir’’ dedi.

Diyarbakır Barosu, Sur ve Yenişehir İlçeleri Acele Kamulaştırma kararlarının iptaline ilişkin açılan iptal davasının temyiz süreci ve sonucunun, ayrıca kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

Öne Çıkanlar