'Diyarbakır Cezaevi’nde bir tutuklunun ayakları kırıldı' iddiası

'Diyarbakır Cezaevi’nde bir tutuklunun ayakları kırıldı' iddiası
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ekim 2020 15:49
A+ A-
'Yine ayağında platin olan ve tek başına yürümekte zorluk çeken bir mahpusun yürümek için kullandığı yürütecin elinden alındığı ve tek kişilik hücrede tutulduğu iddiaları bulunmaktadır.'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda cezaevi yönetiminin kötü muamelesine karşı bazı mahpusların açlık grevine başladığı, greve müdahale sırasında gerçekleşen şiddetle bir mahpusun ayağının kırıldığını iddia etti.

HDP’li Gaydalı, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan, aralarında eski Hizan Belediyesi Eş Başkanı İhsan Uğur’un da olduğu tutukluların zorla aynı cezaevi içinde açılan 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları’na sevk edilmesine ilişkin TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na dilekçe verdi. Gaydalı verdiği dilekçede, sevk sürecinde tutukluların kötü muameleye maruz kaldığını iddia etti. Bir mahpusun da ayaklarının kırıldığı yönünde iddialar olduğunu ifade etti.

‘AYAKLARI KIRILDI’ İDDİASI

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Bitlis Milletvekili Gaydalı’nın dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Hukukun ve en temel insan haklarının dahi gözetilmeyerek, kötü muamele ve şiddetin meşrulaştırıldığı 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, mahpuslar tek kişilik hücrelere alınarak yeniden cezalandırılmaktadır. Cezaevi yönetimi tek kişilik hücrede tutma nedeni olarak Covid-19 salgın hastalığı gerekçe gösterilmiştir. Oysaki mahpusların sevki esnasında bu hastalık göz önüne alınmamış, toplu olarak sevk gerçekleşmiştir. Korona virüsün cezaevi tarafından gerçekleştirilen kötü muameleyi meşrulaştırma aracına dönüştürmesi kabul edilemez bir durumdur. Öyle ki, korona virüsün yayılmaması hususunda hassasiyet gösterdiğini iddia eden cezaevi yönetimi, mahpusların en temel temizlik malzemelerini dahi yanlarına almalarına müsaade etmemiştir. Cezaevinde hala inşaat kalıntıları bulunmaktadır. Yine, bazı mahpusların, pijama takımları dahi verilmeyerek pantolonları ile uyumak zorunda bırakılmışlardır. Aynı zamanda mahpuslara ait gazete, bulmaca ve kitaplar haftalarca verilmemiştir.  Meydana gelen şiddet, hakaret ve kötü muameleyi protesto etmek amacıyla bazı mahpusların açlık grevine başladığı, greve müdahale etmek isteyen cezaevi yönetiminin şiddet kullandığı ve gerçekleşen şiddet ile bir mahpusun ayağının kırıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır."

‘AYAĞINDA PLATİN BULUNAN MAHPUSUN YÜRÜTECİ ALINDI’

"Yine ayağında platin olan ve tek başına yürümekte zorluk çeken bir mahpusun yürümek için kullandığı yürütecin elinden alındığı ve tek kişilik hücrede tutulduğu iddiaları bulunmaktadır. Tüm bu olaylar göz önüne alındığında, İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun konu ile ilgili acilen inceleme yapmasını ve komisyon bünyesinde bulunan Tutuklu ve Hükümlü Alt Komisyonunun Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu incelemek üzere ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar