Diyarbakır Tabip Odası: Dr. Yılmaz Demir derhal serbest bırakılsın

Diyarbakır Tabip Odası: Dr. Yılmaz Demir derhal serbest bırakılsın
Diyarbakır’da polis tarafından ‘İfadeniz var’ denilerek gözaltına alınan Dr. Yılmaz Demir, 35 gündür tutuklu. Tutuklama kararını ‘hukuksuz’ olarak nitelendiren Diyarbakır Tabip Odası, Demir’in serbest bırakılmasını istedi.

Artı Gerçek - Diyarbakır Tabip Odası (DTO) 2008-2010 döneminde genel sekreterliklerini yapan ve polisler tarafından “İfadeniz var” denilerek gözaltına alındıktan sonra 27 Ekim’de tutuklanarak cezaevine gönderilen Doktor Yılmaz Demir’in serbest bırakılması için çağrı yaptı. DTO açıklamasında, "Mesleğini icra ederken yıllar öncesine ait mesnetsiz iddialar ile ilgili, ev ve iş yeri belli olan ifade vermek için çağrıldığında gelebilecek bir hekimin tutuklanması haksız-hukuksuz bir uygulamadır" denildi.

'SAVCILIK SORGUSU YAPILMADAN TUTUKLANDI'

DTO yönetici ve üyelerinin oda binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Dr. Yılmaz Demir’in 26 Ekim tarihinde hasta baktığı Aile sağlık Merkezinde ‘’İfadeniz var’’ denilerek gözaltına alındığını hatırlattı. Demir’in gözaltına alındıktan bir gün sonra 27 Ekim’de savcılık aşamasında herhangi bir sorgulama yapılmaksızın çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını ifade eden Turan, avukatlarının itirazına rağmen 35 gündür tutukluluk halinin devam ettiğini söyledi.

yilmaz-demir.jpeg

'İLK İFADELERİNDE DEMİR YOKTU'

Gözaltı ve tutuklamanın itirafçıların iftiralarına, soyut gerekçelere dayandırıldığını ifade eden Turan, Demir’in bir itirafçının verdiği ifadeler nedeni ile tutuklandığını söyledi. Söz konusu itirafçının 2016 yılında teslim olduğunu anlatan Turan, “O tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermiştir. Dr. Yılmaz Demir, bu itirafçının teslim olduğu tarihte verdiği ifadelerinde yer almamıştır. ‘Bilinmeyen’ bir nedenle, aradan geçen altı yıldan sonra, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) iktidar ve ortakları tarafından hedef alınıp, kriminalize edildiği bir dönemde itirafçının yalancı tanıklığı gerekçe gösterilerek Dr. Yılmaz Demir tutuklanmıştır” dedi.

'TTB VE TABİP ODALARI İKTİDAR VE ORTAKLARININ HEDEFİNDE'

Toplumun yaşam ve sağlık hakkı için mücadele eden, insan hakları ihlallerine, emek sömürüsüne, antidemokratik uygulamalara karşı duran TTB ve tabip odalarının iktidar ve ortakları tarafından hedef gösterildiğini ifade eden Turan, şunları söyledi: “Yöneticilerimiz, üyelerimiz ve aktivistlerimiz kriminalize edilerek cezalandırılmaya çalışılmaktadır. Daha önce de sıkça belirttiğimiz gibi TTB olarak sağlık tanımını sadece bedensel iyilik hali olarak değil, aynı zamanda sosyal ve siyasal iyilik hali olarak tanımlıyoruz. Bu iyilik halini toplumun tüm kesimleri için talep ederken iktidarların siyasi hesaplarını, tehditlerini, cezalandırma çabalarına boyun eğmeyeceğimizi mesleki ilkelerimizden ve değerlerimizden geri adım atmayacağımızı ve bu ilkeleri savunmakta tereddüt etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

'MESLEKTAŞIMIZI SERBET BIRAKIN'

Mesleğini icra ederken yıllar öncesine ait mesnetsiz iddialar ile ilgili, ev ve iş yeri belli olan ifade vermek için çağrıldığında gelebilecek bir hekimin tutuklanması haksız-hukuksuz bir uygulamadır. Yargının siyasallaştığı, hukukun araç sallaştığı bir dönemde tutuklanan arkadaşımız Dr. Yılmaz Demirin haklı mücadelesinde yanındayız. Suçsuz olduğunu biliyoruz. Toplumun yaşam ve sağlık hakkına, emek, demokrasi ve hekimlik değerlerinin savunusuna adanmış geçmişine tanığız. Somut hiçbir delile dayanmayan yargılamanın bir an önce son bulmasını, yaşamı boyunca mesleğimizin onuruna ve etik ilkelerine bağlı kalarak hizmet üreten meslektaşımız hakkındaki asılsız ve delilsiz suçlamanın sonlandırılmasını ve serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar