Diyarbakır'da 9 Ekim protestosu: 98 gözaltı

PKK lideri Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının 25'inci yıl dönümünde Diyarbakır'da yapılmak istenen açıklamaya izin verilmedi. Yapılan müdahalelerde 98 kişi gözaltına alındı. Alandan ayrılmak istenen vekiller ablukaya alınmasının ardından yürüyüşe geçti.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998'de Suriye'den çıkarılmasının 25'inci yıl dönümünde Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ile Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Koşuyolu Parkı'da yapılmak istenen açıklamaya Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Ömer Öcalan, Ferit Şenyaşar, Ceylan Akça, Sırrı Sakık, Keskin Bayındır, Saliha Aydeniz, Ayşegül Doğan, Ayten Kordu, Ömer Faruk Hülakü, Beritan Güneş, Mehmet Rüştü Tiryaki, Serhat Eren, George Aslan ve Sinan Çiftyürek de katıldı.

AÇIKLAMAYA İZİN VERİLMEDİ

Katılımcıların etrafını saran polis, Diyarbakır Valiliği'nin eylem ve etkinlik yasağı gerekçesiyle açıklamaya izin verilmeyeceğini söyledi. Milletvekilleri, ablukanın kaldırılması için bir süre polislerle görüştü. Koşuyolu'nda yapılmak istenen açıklamaya izin verilmedi, vekiller alandan ayrıldı.

MİLLETVEKİLLERİ ABLUKAYA ALINDI

Açıklamaya izin verilmemesi üzerine Koşuyolu Parkı'ndan ayrılan Yeşil Sol Parti milletvekilleri ve halkın, Yeşil Sol Parti binasına yürümesi engelleniyor. Milletvekilleri ablukaya alındı.

'ÖCALAN ÜZERİNDEKİ TECRİT SON BULMALI'

Yeşil Sol Parti binası önünde de ablukaya alınan milletvekilleri polisle yapılan görüşmelerin ardından açıklama yaptı. DBP Eş Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Keskin Bayındır, "Bugün AKP ve MHP faşist iktidarı ezilen halklar için cehennem olmuştur. Bu sorunların çözümü Sayın Öcalan'dır. Biz siyasetçiler olarak tecrite karşı direneceğiz. Savaş ve çözümsüzlük politikalarını kabul etmiyoruz. Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit son bulmalıdır. Diyoruz ki barışın eşit yaşamın bir yolu vardır. O yol da tecritin son bulmasıdır. Türkiye kritik bir eşiktedir. Tüm bu abluka, tecrit ve işkencelere rağmen direnmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-10-09-at-14-23-18.jpeg

'KİMSE BİZE BASKIYI, ZULMÜ KABUL ETTİREMEZ'

Ablukaya tepki gösteren Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Koşuyolu Parkı'nın karşısında yaptığı açıklamada, "Biz buradayız, meşru bir noktadayız. İşkenceyi kabul etmeyeceğiz. Halkımıza işkence yapan bize de yapsın. Sivilleri öldürenler bizi de öldürsün. Buradayız, son derece demokratik bir noktadayız. Kimse bize baskıyı kabuk ettiremez. Kimse bize işkenceyi kabul ettiremez. Kimse bize zulmü kabul ettiremez. Buradayız. Durumumuz çok güçlüdür. Amed halkına işkence yapanlar DAİŞ destekçileridir, IŞİD destekçileridir. Biz katliamların karşısındayız dedi.

whatsapp-image-2023-10-09-at-12-57-40.jpeg

'BİZ SİYASETTE ÇÖZÜMDE ISRAR EDENLERİZ'

Çözümden yana olduklarını vurgulayan Öcalan, "Çözümün de sayın Öcalan'dan geçtiğini söylüyoruz. Devlet bunu iyi biliyor. 2013-15'te üst düzey yöneticilerini gönderdi. İnsanlar balık hafızalı değildir. İnsanlar her şeyi görüyor. Buradayız, açıklamamızı elbette yapacağız. Sayın Öcalan meşrudur. Sayın Öcalan barışı savunandır. Sayın Öcalan demokratik çözümü savunandır. Sayın Öcalan bu ülkenin huzurunu savunandır. Ama Kürtlerin gasp edilen haklarının iadesini de savunandır. Kabul etmeyeceğiz. Dilimize, kültürümüze, irademize, siyasetimize her şekil sahip çıkacağız. Vekilleri ablukaya almışsınız burada. Halka işkence yapıyorsunuz ama katliamları savunanların da arkasındasınız. Dün geceden belliydi. Biz şiddetin karşısındayız, buradayız, gizli saklı hiçbir şey söylemiyoruz. Gizli saklı hiçbir şeyimiz yok. Her şeyimiz nettir ve buradayız. Biz siyasette ısrar edenleriz, çözümde ısrar edenleriz. Çözümün adresini gösteriyoruz. Buradayız, gitmeyeceğiz" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-10-09-at-13-51-06-1.jpeg

98 GÖZALTI

Bağlar'da ara sokaklarda slogan atanlara polis müdahale etti. 98 kişi gözaltına alındı. Ablukanın ardından milletvekilleri yürüyüşe geçti.

BARIŞ ANNELERİNE ABLUKA

Barış Anneleri, Jin Jiyan Azadi (Kadın, yaşam, özgürlük) ve Bijî berxwedana zîndana (Yaşasın zindan direnişi) sloganları attı. Abluka altına alınan Barış Annelerinden biri "Biz Barış Anneleriyiz. Bu şiddeti ve zulmü dünya alem görsün. Biz barış için buradayız. Barışın arayışçılarıyız" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar