Diyarbakır'da kayıp yakınları 18 kadının akıbeti sordu

Diyarbakır'da kayıp yakınları 18 kadının akıbeti sordu
Yayınlanma:
A+ A-
Kayıp yakınlarının Diyarbakır'da düzenlediği eylemin 719'uncu haftasında gözaltında kaybedilen 18 kadının akıbeti soruldu.

Artı Gerçek - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, kayıp yakınları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, “kayıplar bulunsun failler yargılasın” diyerek sürdürdüğü cumartesi eyleminin 719'uncu haftasında Koşuyolu Parkı’nda bir araya geldi.

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Başkan Yardımcısı Ezgi Sıla Demir, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle Mirabel kardeşleri ve Jîna Mahsa Amini’yi de anarak sözlerine başladı.

Konuşmasına “Şiddet bu coğrafya da sadece aile içinde maruz kalınan bir durum değil maalesef” diye devam eden Demir, “Kadına yönelik şiddet bölgede çok boyutlu. Aile içinde yaşanan kadına yönelik şiddete yanı sıra toplumsal alanda da çok ciddi bir şiddet söz konusu. Bir haksızlığı, adaletsizliği dile getirirken dahi söz hakkının olmadığı, hak ihlaline hak ihlali denildiği için, haksızlığa haksızlık denildiği için gözaltına alınan, tutuklanan, defalarca yargı tacizine maruz bırakılan, pervasızca hedef gösterilen, tehdit edilen, yıllarca cezaevinde kalmak zorunda olan onlarca kadın var. Gündelik yaşamda kadına dayatılan toplumsal cinsiyet rol modelleriyle mücadele eden, demokratik özgür bir yaşamın ancak kadının özgürlüğünden geçtiğine inanarak bunu savunan birçok kadın, hem mikro hem makro birçok şiddet biçimiyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Kuşkusuz Kadınlar kadın olarak var, var olacaklar, mücadele etmeye devam edecekler” dedi.

Demir, 719 haftadır kayıpları aramaktaki ısrar ve iradenin barışı sağlamak, hakikati ortaya çıkarmak, adaleti tesis etmek olduğunu söyledi.

KAYBEDİLEN KADINLARIN HİKAYELERİ

Demir’in yaptığı açıklamanın ardından, gözaltında kaybedilen kadınların hikayelerini İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Avukat Jiyan Ormanlı okudu.

Ormanlı, şunları söyledi:

- 1991 yılında Cizre'de gözaltına alındıktan 18 yıl sonra yol yapım çalışması sırasında kemikleri bulunan Makbule Ökden için ADALET İSTİYORUZ!

- 17 Şubat 1992 tarihinde Nusaybin de korucu olmaları için yapılan baskıları protesto etmek isteyen halka askerlerce açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Bedriye GÜMÜŞ için ADALET İSTİYORUZ!

- 27 Temmuz 1992 tarihinde Dersim'de gözaltına alındıktan 8 gün sonra işkenceden tanınmaz haldeki bedeni Elazığ Karşıyaka Kartepe'de 14 Ağustos 1992 tarihinde gömülü bulunan, Ayten Öztürk için ADALET İSTİYORUZ!

- Mardin/Derik'te 2 kişi ile birlikte gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Rıdda Yavuz için ADALET İSTİYORUZ!

- Eylül 1993 tarihinde Hizbullah tarafından Nusaybin ilçesinin Selahaddin Eyyubi Mahallesi'nde başına çuval geçirilerek kaçırıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Sedika Dal için ADALET İSTİYORUZ!

- 24 Aralık 1993 tarihinde Bitlis/Tatvan/ Wanik köyündeki evlerinden kardeşi Ramazan ile birlikte askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hamide Şarlı için ADALET İSTİYORUZ!

- 24 Eylül 1994 tarihinde Dersim/ Mirik'te köye yapılan askeri operasyon sonrası kendilerinden bir daha haber alınamayan Hatun Işık, Yeter Işık, Elif Işık, Gülizar Serin ve onun 3 yaşındaki kızı Dilek Serin için ADALET İSTİYORUZ!

- 05 Ekim 1994 tarihinde İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Lütfiye Kaçar için ADALET İSTİYORUZ!

- 17 Ekim 1994 tarihinde Muş'un Hasköy ilçesine bağlı Ortaç köyünde hayvanlarını sağmak için gittikleri yaylada askeri bir operasyonun ortasında kalan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan Gülnaz Tatu ve Kadriye Tatu için ADALET İSTİYORUZ!

- 24 Ocak 1995 tarihinde Ankara'da gözaltına alınan, işkence görmüş bedeni 76 gün sonra Kırıkkale Kimsesizler Mezarlığı'nda "kimliği meçhul kişi" olarak gömülü bulunan Ayşenur Şimşek için ADALET İSTİYORUZ!

- Mayıs 1995 tarihinde Diyarbakır/Bismil'de gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hatice Şimşek için ADALET İSTİYORUZ!

- 07 Eylül 1996 tarihinde Diyarbakır/ Bağlar 'da bulunan bir eve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı sivil polisler tarafından yapılan baskında gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Şükran Daş için ADALET İSTİYORUZ!

- 28 Kasım 1996 tarihinde Diyarbakır'da eşi Mahmut ile birlikte gözaltına alınan ve 2 yıl sonra kimsesiz olarak defnedildiği Cizre Asri Mezarlığı 'na "kimliği meçhul kişi" olarak gömüldüğü anlaşılan ancak mezarına hala ulaşılamayan Fahriye Mordeniz için ADALET İSTİYORUZ!

- 26 Eylül 1997 tarihinde Kulp-Diyarbakır yolunda otomobilleri durdurularak eşi Orhan ile birlikte beyaz Toros ile kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Zozan Eren için ADALET İSTİYORUZ!

- 31 Mart 1998 tarihinde İzmir/Çeşme/Alaçatı'da 3 arkadaş ile birlikte gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Neslihan Uslu için

- 16 Temmuz 1998 gecesi derin devlet bağlantılı Hizbullah tarafından Mersin'de kaçırılan, 21 Ocak 2000 tarihinde İşkence edildikten sonra Konya Meram'daki bir villanın bodrumunda cansız bedenine ulaşılan Konca Kuriş için ADALET İSTİYORUZ!

- 5 Ocak 2020 tarihinde Dersim de kaybolan ve o tarihten bu yana kendisinden bir daha haber alınamayan Gülistan DOKU için ADALET İSTİYORUZ! (MA)

Öne Çıkanlar