Diyarbakır'da kayıp yakınları Gümüş ve Aydemir'in akıbetini sordu

Diyarbakır'da kayıp yakınları Gümüş ve Aydemir'in akıbetini sordu
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır'da kayıp yakınları "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" talebiyle 715'inci kez buluştu. Bu haftaki eylemde, 1990'lı yıllarda gözaltında kaybettirilen Hüseyin Aydemir ile Yılmaz Gümüş'ün akıbeti soruldu.

Artı Gerçek - Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Koşuyolu Parkı'ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir kez daha bir araya geldi. Gözaltında kaybettirilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler, faili meçhullerin aydınlatılması çağrısında bulundu.

Kayıp yakınlarının 715'inci eyleminde, gözaltında kaybettirilen Hüseyin Aydemir ile Yılmaz Gümüş'ün akıbeti soruldu.

Hüseyin Aydemir, 19 Ekim 1995 sabahı Fehmi Tosun’un Avcılar’daki evine gitmiş, iki arkadaş saat 10.00 sıralarında evden çıktıktan sonra görgü tanıklarının anlatımlarına göre Aksaray'da gözaltına alınmışlardı. Ancak gözaltına alındıkları inkar edilen Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir'den bir daha haber alınamadı. Dava dosyası da zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü.

ÖNCE GÖZALTINA ALINDI

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Batman’da da kayıp yakınları ve İHD Şubesi, 'Kayıplar bulunsun, failler yargılansın' eyleminin 550’inci haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. Eylemde, 23 Ekim 1993’de Batman’da işe giderken kaybolan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Yılmaz Gümüş’ün akıbeti soruldu.

İHD Batman Şube Üyesi Mehmet Akif Akın, “Yılmaz Gümüş’ün babası Fahrettin Gümüş, oğlunun kaybettirildiğinde 17 yaşında olduğunu, Batman’da bir fotoğraf stüdyosunda çalıştığını, 21 Ekim 1993 yılında saat 09.00 da Yeşil Tepe mahallesindeki bir ilkokulda fotoğraf çekimi yapmak için ayrıldığını, o günden bu yana kendisinden bir daha haber alınamadığını belirtti. Baba Gümüş, oğlunun kaybettirilmeden bir hafta önce gözaltına alındığını da belirtti” diye konuştu. Akın’ın konuşmasından sonra bir dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

Öne Çıkanlar