Diyarbakır’da kaymakam kendisine eşlik etmeyen müftüye soruşturma açtı

Diyarbakır’da kaymakam kendisine eşlik etmeyen müftüye soruşturma açtı
Yayınlanma:
A+ A-
Çınar İlçe Kaymakamı Günlü, kendisine eşlik etmeyen İlçe müftüsü Bilgin’e soruşturma açtığı iddia edildi. Yaşananların takipçisi olacaklarını söyleyen Diyanet-Sen, “Kaymakam beyi geldiği makamın ağırlığı ile hareket etmeye davet ediyoruz” dedi.

Artı Gerçek - Diyarbakır’ın Çınar İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, İlçe müftüsü Ferit Bilgin’e “Cuma günleri vaaz yapma, beni karşıla, köye git beni bekle” talimatı verdi. Talimatı yerine getirmeyen Bilgin’e kaymakamın soruşturma açtığı iddia edildi. Söz konusu iddialara dair konuşan Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ömer Evsen, “Oluşmuş ön yargılarla din adamı kisvesindeki bir müftüye uygunsuz tavırlarla soruşturma açmak, rahatsızlığı nedeniyle aldığı raporu üst merciye şikayet etmek, raporunu işleme koymamak; idari bir hak olabilir lakin insanı bir hak değildir” dedi.

Evsen olayın takipçisi olacaklarını belirterek, “Kaymakam beyi geldiği makamın ağırlığı ile hareket etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KAYMAKAM BEY MUHTEMELEN MOBBİNG NEDİR BİLMİYOR’

Amida Haber’e konuşan Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ömer Evsen, kaymakam ile müftü arasında yaşanan iddiaları doğruladı. Kaymakam ve müftü arasındaki tartışmaların bir süredir devam ettiğini belirten Evsen şunları söyledi:

“Kaymakam beyin gerek gençliğin vermiş olduğu her şeyi yapayım çabası gerekse yöre halkına daha yakın olayım imajı oluşturma çabası ile her yere her aksiyona gitmeliyim çabası bazı yanlışlar da yapmasına neden olmuştur. Diyanet camiasında hele de bir müftüye, ‘cuma günü vaaz yapma, beni karşıla; köye git beni bekle’ şeklinde yaklaşımları görev aksamasına neden olacakken, kaymakam beyin bunları yapması cidden sorun oluşturmuştur. Amir memurunu korumalı onu ezmeye çalışmamalıdır. Kaymakam bey muhtemelen mobbing nedir bilmiyor. Ya da yaptığını görev addederken konunun boyutunun farkına varamamış olmalı.”

‘MÜFTÜ BEYİN HAK ETMEDİĞİ ŞEYLER’

Gerektiğinde İlçe müftüsünün kaymakama eşlik edebileceğini kaydeden Evsen, “Ama git beni bekle, beni karşıla tavrı ne kadar amir memur ciddiyetine sahiptir, kamuoyunun takdirindedir” diyerek ilçe müftüsünün görevlerine değindi. İlçe müftüsüne soruşturma açan Kaymakama tepki gösteren Evsen şunları kaydetti:

“Oluşmuş ön yargılarla din adamı kisvesindeki bir müftüye uygunsuz tavırlarla soruşturma açmak, rahatsızlığı nedeniyle aldığı raporu üst merciye şikayet etmek, raporunu işleme koymamak; idari bir hak olabilir lakin insanı bir hak değildir. Müftü beyin insani sıkıntılarını yakinen bilen biri olarak yapılanların müftü beyin hak etmediği şeyler olduğuna şehadet ederim.

‘DEVLETİN MAKAMI KAVGA YERİ DEĞİL’

Bizimde bazı girişimlerimiz neticesinde Müftü Ferit Bilgin hocanın tayini kendi talebi doğrultusunda başka bir ilçeye yazılmışken kaymakamın yeni bir girişimle rapora yönelik işlem başlatması da anlaşılır gibi değildir. Devletin makamı kavga yeri değil halk için çalışma yeridir. Kaymakam ihtirasları için çaba sarf edeceğine bu işleri nasıl düzeltirimin derdine düşmelidir. Yaptığı yanlışlardan geri dönmeli bir daha da hata yapmamak için çevresine danışmalıdır. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz. İdari ve hukuki olarak Çınar İlçe müftüsü Ferit Bilgin hocamın yanındayız. Yanında olmaya devam edeceğiz. Kaymakam beyi geldiği makamın ağırlığı ile hareket etmeye davet ederken; El mi yaman bey mi yaman tavırlarına artık dur demeli tavsiyesinde de bulunmayı görev addediyoruz.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar