Diyarbakır’da kırsal mahallelere içme suyu hizmetine ‘tasarruf tedbirleri’ engeli: Zulüm değil de nedir?

Diyarbakır’da kırsal mahallelere içme suyu hizmetine ‘tasarruf tedbirleri’ engeli: Zulüm değil de nedir?
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce kırsal mahallelerin su sorununu çözmek için yapılan ihale, "Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri" gerekçesiyle iptal edildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak, "Zulüm değil de nedir?" diye sordu.

Artı Gerçek - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nden (DİSKİ) yapılan yazılı açıklamada, kırsal mahallelerde içme suyu sorununu çözmek için ihaleye çıkarılan sondaj yapım işinin, "Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri" kararı kapsamında iptal edildiği bildirildi.

Açıklamada, “DİSKİ tarafından kentimizin farklı yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını gidermek amacı ile ‘Diyarbakır İline Bağlı Mahallelerde İçme Suyu Sondajı Açılması Yapım İşi’ ihalesi yapılmıştır. Ancak, Cumhurbaşkanlığının 17 Mayıs 2024 tarih ve 32549 sayılı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi ve Kamu İhale Kurulu Kararının 27 Mayıs 2024 tarihli 2024/DK.D-91 sayılı kararları nedeniyle ihale iptal edilmiştir” denildi.

'ZULÜM DEĞİL DE NEDİR?'

Konuyla ilgili açıklama yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak, kararı eleştirdi;

"Halkın suyundan tasarruf olmaz, olamaz! Evet maalesef halkımızın ve özellikle kırsal bölgenin uzun yıllardır yaşadığı su sıkıntısını çözmek için DISKI idaremiz tarafından yapılan sondaj ihalesi KİK tarafından iptal edilmiştir. Bu zulüm değil de nedir?"

KAYYIM DÖNEMİNDEN DİSKİ'NİN BORCU 907 MİLYON TL

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak, 31 Mart yerel seçimlerin ardıdan yönetime geldiklerinden sonra yaptığı açıklamada sekiz yıldır kayyımın yönettiği belediyenin 2 milyar 438 milyon TL, DİSKİ’nin 907 milyon TL borcu, toplamda ise 3 milyar 345 milyon TL borç olduğunu söylemişti. Bucak, ayrıca belediyenin ihalesi yapılmış ve muhasebe kayıtlarına yansımayan borcunun 3 milyar 640 milyon TL, DİSKİ’nin ise 200 milyon TL olduğunu belirtmişti. (ANKA,MA, HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar