Kayyım Diyarbakır Büyükşehir'de 3 milyar 345 milyon TL borç bıraktı

Kayyım Diyarbakır Büyükşehir'de 3 milyar 345 milyon TL borç bıraktı
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, belediyede kayyım döneminden kalan borcun 3 milyar 345 milyon olduğunu açıkladı. Ayrıca seçimden sonra 31 Mart - 8 Nisan arasında 411 milyon TL harcama yapıldığı belirtildi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Diyarbakır'da yüzde 64.09 oy alarak seçimi kazanan DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Serra Bucak ile Doğan Hatun, basınla bir araya geldi. Bucak ve Hatun, genel borç ile belediye bağlı DİSKİ'nin borcunun toplamının 3 milyar 345 milyon TL olduğu açıklandı. 31 Mart seçimlerinden sonra ise 411 milyonluk ihale borcu bulunuyor.

Serra Bucak, kayyımdan geriye kalan ve tespit edebildikleri borç miktarının 2 milyar 438 milyon TL olduğunu kaydetti. Bucak, ihalesi yapılmış ve muhasebe birimlerine yansıyan toplam borcun da 3 milyar 640 milyona ulaştığını olduğunu kaydetti, söz konusu rakamlarının devam eden işlemler olduğunu sözlerine ekledi.

'KAYYIM YÖNETİMİ BELEDİYEYİ SEKTEYE UĞRATTI'

Sekiz yıllık kayyım yönetiminin belediyeciliği sekteye uğrattığını vurgulayan Serra Bucak, "Kayyımlar harcama ile ilgili halka hiçbir zaman şeffaf bir açıklama yapmadı. Bizler geçen haftadan beri belediyede ziyaretleri yönetiyor ve bir takım toplantıları düzenliyoruz. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda dört merkezi ilçesi ile büyük bir alan. Tüm birimlerimizin incelemeleri envanter sayımları sürüyor. Bir kısım sonuçları hukuk büromuz ve daimi meclis üyelerimiz ile paylaşacağız" diye konuştu.

'SEÇİMDEN SONRA 8 GÜNDE 411 MİLYON TL ÖDEME YAPILMIŞ'

Eşbaşkan Serra Bucak, "31 Mart- 8 Nisan arası 411 milyon TL harcandı. 31 Mart seçimlerinden sonra haksız hukuksuz bir şekilde bir yere sığmayan 411 milyon TL ödeme yapılmış. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daireler Başkanlığı’nın net bütçesi 75 milyon 126 bin. Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığının 25 Mart itibariyle harcanmış bütçesi 46 milyon 64 bin TL. Bu bütçenin yüzde 61.32’si. Henüz üç ay geçmişken biz henüz iki haftadır mazbata almışken basın yayın bütçemizin bu kadarı harcanmış. Bu harcamanın yüksek çoğunluğunun seçim dönemi harcamaları olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

'İTFAİYEDE DOĞRU DÜRÜST ÇALIŞAN ARAÇ YOK, BELEDİYE OTOBÜSLERİ HİBE EDİLMİŞ'

Belediyedeki tahribatlar üzerine gelen sorulara yanıt veren Bucak, "Belediyede çok büyük bir tahribat var. İtfaiye biriminde doğru dürüst çalışan araç neredeyse yok. Bu çok büyük bir risk. Bizim itfaiye birimimiz hiçbir envantere sahip değil. Ve bu kent kurtarma operasyonlarına gidiyor. Bir kentin yangın ve risk oluşturan alanla ilgili dairesinde araç yok. Otobüs sıkıntısı var. 70 otobüsümüz arızalı. Birçoğu kentin içinde değil ve hibe edilmiş. Ayrıca müfettiş geldi. Belediye binamızda olacak ve çalışmalarını sürdürecek. Bizim çalışmalarımız kamusal alanda açıktır" dedi.

TAŞINMAZLAR FARKLI KURUMLARA DEVREDİLDİ

Eşbaşkan Doğan Hatun da Büyükşehir Belediyesi'nin taşınmazlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ait 44 taşınmaz, Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sur, Bağlar ve Kayapınar ilçe müftülükleri, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, DEDAŞ, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Çınar Kaymakamlığı’na tahsis edilmiştir. Bu taşınmazların 13’ü, bin 54 dönüm, 544 metrekarelik 8 parseldir. Kayapınar ilçesinde ise 97 dönüm arazi, villa alanı olarak satılmış. 15 adet taşınmaz da 5393 Sayılı Kanunu’nun 45/2 Maddesi gereği kamu görevlilerinin aldığı kararla ve protokolle devredilmiştir. Yöntem şöyle işlemiş; önce devretmişler, sonra ilgili kanun ve maddeyi meclis kararı ile mi protokolle mi devretmişler noktası var. Bunların tespiti o nedenle biraz karmaşık. Avukatlarımız bu detayları inceliyorlar.”

'BELEDİYEYE AİT 12 TAŞINMAZ SEÇİME 3 GÜN KALA DEVREDİLDİ'

Hatun ayrıca "Belediyeye ait 12 taşınmaz seçime 3 gün kala Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne devredilmiştir. Temel hedefimiz taşınmazları geri almaktır. 7.5 yıldır bu kente yapılan tüm hizmetleri ve ihaleleri araştırıp bütün detayları ile parça parça açıklayacağız. Bu saatten sonra kentimizi birlikte yöneteceğiz" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar