Diyarbakır’dan ‘Hayır’ deklarasyonu

Diyarbakır’dan ‘Hayır’ deklarasyonu
Diyarbakır’da bir araya gelen HDP, DBP, HDK, DTK ve TJA referandum ile ilgili ortak deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda, referandumda  "Hayır" oyu kullanılacagı...

Diyarbakır’da bir araya gelen HDP, DBP, HDK, DTK ve TJA referandum ile ilgili ortak deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda, referandumda  "Hayır" oyu kullanılacagı açıklandı.

DİYARBAKIR- Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) bileşenleri Diyarbakır'da bir araya geldi. DBP İl Başkanlığı'nda, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP'li milletvekilleri, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in yanı sıra çok sayıda kişinin katılımıyla referandum deklarasyonu açıklandı. Deklarasyonu DBP Eş Başkanı Yüksek okudu.

"BU ANAYASA AKP-MHP ANAYASASIDIR"

Türkiye'de yaşanan sorunların ‘Demokratik Cumhuriyet Anayasası’ ile çözüleceğine dikkat çeken Yüksek, şu an yapılan anayasa değişikliğinin toplumun beklentilerine cevap vermediğini söyledi.

Yüksek, şunları belirtti: "Türkiye Cumhuriyeti’nde 90 yıldır biriken toplumsal sorunların çözümünün başlangıcı "Demokratik Cumhuriyet Anayasası’dır. Ülkede yaşayan tüm halkların, inançların, toplumsal kesimlerin ve kadınların haklarını, özgürlüklerini tanımlayan, yerel demokrasi ve toplumsal katılıma dayalı idari-siyasi yönetim sistemini esas alan bir anayasa toplumsal sorunlarımızı çözecek, toplumsal barışımızı sağlayacak ve toplumu güçlendirecek olan bir anayasa olur. Fakat mevcut haliyle AKP-MHP ortaklığı ile ülke gündemine getirilen, bir çok usulsüzlükle TBMM’den geçirilen ve halkımızın huzuruna getirilecek olan Anayasa değişikliğinin, Kürt sorunu dahil, hiçbir toplumsal sorunu ve siyasi yönetim sorununu çözme imkanı ve kapasitesi yoktur."

Bu anayasanın her şeyden önce AKP-MHP anayasası olduğunu ifade eden Yüksek, "Tüm siyasi yapıların dahil olduğu bir anayasa olmadığı gibi, ruhu itibariyle etnik, milliyetçi, tekçi, cinsiyetçi ve merkeziyetçi bir anayasadır. Bu anayasanın içinde Kürt halkı da Türkiye toplumu da yoktur. Alevi toplumu, diğer kimlikler ve kültürlerin hakları ve özgürlükleri ile mütedeyyinler ve beklentileri yoktur" dedi.

DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek, referandumda "Hayır" çıkmasının tüm toplum için faydalı olacağına da vurgu yaptı. Referandumda ‘Hayır’ oyu vermenin ve çıkacak olan ‘Hayır’ sonucuna sahip çıkılmanın önemine değinen Yüksek, "Referandumda ‘Hayır' çıkması gerçekten herkes için, tüm toplum için yararlı olacaktır. Böylelikle AKP-MHP ortaklığına dayalı merkeziyetçi, devletçi, tekçi, cinsiyetçi, milliyetçi bir anayasa yapımı engellenmiş olacaktır. Anaysa referandumunda ‘Hayır' çıkması, AKP-MHP şer ittifakının çökmesi ve yeniden Kürt sorununda demokratik çözüm sürecine dönebilme imkanı demektir’’ dedi.

BARIŞ VE ÇÖZÜM İSTEYENLER ‘HAYIR' DEMELİ

Barış ve çözüm isteyen tüm kesimlerin referandumda ‘Hayır’ demesi çağrısında bulunan DBP Eş Genel Başkanı Yüksek, "Topluma ve sorunların çözümüne yarar getirmeyecek bu anayasanın referandumda durdurulması sonrasında gelişecek süreç, yeniden çözüm ve müzakere masası olmalıdır. Çabamız ve siyasetimiz bu yönlü olacaktır. Abdullah Öcalan, son görüşmesinde ‘Ben hala müzakere masasındayım, çözüm için projelerim var' demiştir. Sayın Öcalan’ın barışçıl çözüm yanlısı rolü ve toplumsal sorunların çözümü ve demokrasiye dayalı yeni anayasa görüşmeleri tüm toplum tarafından iyi bilinmektedir" dedi.

"Halkımız bu gidişe dur diyecek, bu anayasaya referandumda ‘Hayır' oyu verecektir" diyen Yüksek, şunları belirtti: "Hiçbir sorunumuza çözüm getirmeyen, Kürt sorununa çözüm olmayan, toplum olarak haklarımızı ve özgürlüklerimizi barındırmayan bu anayasaya onay vermeyeceğiz. Güçlü şekilde ‘Hayır' diyeceğiz. Gerçekten yeni ve demokratik bir anayasa istediğimizi, içinde Kürt halkının, diğer tüm kimliklerin, toplumsal ve kişisel hakların, özgürlüklerin ve demokrasinin olduğu bir anayasa istediğimizi, mevcut olanı en güçlü şekilde reddederek göstermeliyiz."

 

 

Öne Çıkanlar