Doktorların e-imza cihazlarını çalıp yeşil ve kırmızı reçeteli ilaç temin eden 15 şüpheli tutuklandı

Doktorların e-imza cihazlarını çalıp yeşil ve kırmızı reçeteli ilaç temin eden 15 şüpheli tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir merkezli 6 ilde, doktorların e-imza cihazlarını çalarak yeşil ve kırmızı reçeteye tabi ilaç yazdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 22 şüpheliden 15'i tutuklandı.

Artı Gerçek - İzmir Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde emniyet ekiplerince, hekim imzalarını çalarak piyasaya yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçların sürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan 22 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan 15'i tutuklanırken, biri adli kontrol şartıyla olmak üzere yedi şüpheli serbest bırakıldı.

İzmir merkezli operasyonda yakalanan şüphelilerin, 1301 ayrı yeşil ve kırmızı reçete hazırlayarak
uyuşturucu özelliği bulunan 300 bin sentetik ecza ya da muadillerini temin ettikleri ortaya çıktı.

7 KASIM'DA OPERASYON YAPILMIŞTI

Karşıya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince 7 Kasım'da farklı hastanelerden hekimlerin e-imza cihazlarını çalarak ya da şifrelerini elde ederek bu yolla Reçetem sistemi üzerinde başkaları adına kırmızı ve yeşil reçeteye tabi ilaçları yazarak piyasaya süren şüphelilere yönelik operasyon gerçekleştirilmişti.

İzmir, İstanbul, Manisa, Bursa, Ordu ve Antalya'da belirlenen adreslere eş zamanlı baskın düzenleyen ekipler, aralarında 2 eczacının da bulunduğu 22 şüpheliyi gözaltına almıştı.

Adreslerde yapılan aramalarda başkaları adına düzenlenmiş çok sayıda reçete, pompalı tüfek, otomatik tabanca ile 17 kartuş, dijital materyal, başkalarına ait 6 nüfus cüzdanı ile bir miktar sentetik ecza ele geçirilmişti. (AA)

Öne Çıkanlar