Dokuz gazeteci gözaltında: 'Operasyonun hedefi Kürt halkının sesini kısmak'

Dokuz gazeteci gözaltında: 'Operasyonun hedefi Kürt halkının sesini kısmak'
DEM Parti Adana İl Örgütü, İstanbul ve Ankara'da dün sabah yapılan ev baskınlarında dokuz gazetecinin gözaltına alınmasına ve Belçika’da medya kuruluşlarına yapılan baskınlara tepki gösterdi: Operasyonun hedefinin Kürt halkının sesini kısmak olduğu açık.

ADANA - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana İl Örgütü, İstanbul ve Ankara'da dün yapılan ev baskınlarında dokuz gazetecinin gözaltına alınmasını ve Belçika’daki medya kuruluşlarına yapılan baskını protesto etti.

İnönü Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasına DEM Parti yöneticileri ve üyeleri katıldı. DEM Parti İl Eşbaşkanı Helin Kaya, 22 Nisan'ı 23 Nisan'a bağlayan gece Belçika'da Medya Haber ve Sterk TV stüdyolarına polis tarafından operasyon düzenlendiğini aynı saatlerde İstanbul ve Ankara'da da dokuz gazetecinin gözaltına alındığını hatırlattı.

'YENİ SALDIRI KONSEPTİNİN BAŞLANGICI'

Kürt halkının sesinin kısılmak istendiğini belirten Kaya, "Özgür basına yönelik baskılar yeni saldırı konseptinin başlangıcıdır. Demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğü alanlarında sözüm ona ilerici ve demokratik olarak lanse edilen Belçika ve diğer Avrupa ülkeleri konu çıkarları olduğunda bu değerleri, Türkiye ve diğer ülkelerle yapılan pazarlıklar sonucu kolayca yok sayabilmekte, çiğneyebilmektedir. Avrupa’nın göbeğinde, yaklaşık 200 polis ile teknik ekipmanlara el koyularak, kabloların kesilerek yayının durdurulduğu bu hukuksuz ve yasa dışı operasyonun hedefinin Kürt halkının sesini kısmak olduğu açıktır" diye konuştu.

whatsapp-image-2024-04-24-at-15-32-41.jpeg

'GÖZALTINDAKİ DOKUZ GAZETECİ SERBEST BIRAKILSIN'

Türkiye halklarının 31 Mart Yerel Seçimlerinde demokrasi, çözüm ve barış mesajı verdiğini vurgulayan Kaya, "Bu mesajların doğru okunarak bu haksız ve hukuksuz saldırılara bir son verilmesi gerektiğini söylüyor ve gözaltına alınan dokuz özgür basın çalışanının bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Türkiye’nin yeni bir maceraya, çözümsüzlüğe, krize ve kaosa sürüklenmesini istemeyen herkesi de bu saldırılara karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yapılan saldırıların derhal durdurulması çağrısını yapıyor, özgür ve muhalif basınla dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.

Öne Çıkanlar