Eczacıbaşı Esan’dan kovulan işçiler madenin çıkışını kapattı

Eczacıbaşı Esan’dan kovulan işçiler madenin çıkışını kapattı
Yayınlanma:
A+ A-
Beş gündür işten atıldıkları madenin önünde bekleyen Eczacıbaşı Esan işçileri, bu akşam madenin çıkış kapısını kapattı. İşçiler, 'müzakere için muhatap aradıklarını ve artık öfkeli olduklarını' söylüyor.

Osman Çaklı


Artı Gerçek- Eczacıbaşı Esan’dan ‘küçülme’ gerekçesiyle işten atılan 243 maden işçisi, direnişin 5. gününde madenin önünde bekleyişini sürdürüyor. Maden işçileri, bu akşam üyesi olduğu Bağımsız Maden İş Sendikası ile madenin çıkışını kapattı.

Artı Gerçek’e konuşan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır, işçilerin giderek öfkelendiğini ancak hala müzakere masasının kurulması için çaba sarf edeceklerini söyledi.

‘EL YÜKSELTİYORUZ’

Eczacıbaşı Esan’ın Balıkesir’in Balya ilçesinde bulunan kurşun-çinko madeninde 243 işçi ‘küçülme’ gerekçesiyle geçen hafta işten atıldı. İşten atılan işçiler, iş elbiseleri ile madenin önünde 5 gündür muhatap arıyor. Ancak, henüz bir muhatap bulamıyorlar. Ağır çalışma koşulları ve düşük ücrete karşı Bağımsız Maden İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler, direnişin 5. Gecesinde madenin çıkışını kapattı. 5 gündür işçilerle alanda olan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır, maden girişinin kapatılmasıyla ilgili “el yükseltiyoruz” dedi.

Yasaların işçilerin aleyhine, ‘patronların’ lehine işlediğini söyleyen Çakır, “Madenin giriş-çıkışı tek taraflı işliyor şu an. İşçilerin öfkesi birikiyor. Müzakere masası kurulmazsa patronu daha sert eylemler bekliyor. Biz yönetimle görüşmek istiyoruz fakat henüz ses seda çıkmadı, sabırla bekliyoruz.” dedi.

a000ff81-e79e-4b6b-93a4-befd93d4afee.jpeg

SANAT CAMİASINA ÇAĞRI: ESAN’I BOYKOT EDİN

Alanda yaptığı açıklamada, kamuoyuna ve devlete seslenen Çakır, “Burada jandarmalar ‘yasa’ diyorlar başka bir şey demiyorlar. Bu yasalardan Eczacıbaşı sorumlu değil mi? Bu ülkedeki valilere, kaymakamlara sesleniyorum. 243 işçi kardeşimi yasayı dolandırarak işten attılar” ifadelerini kullandı. Madenin önünde bekleyiş devam ederken işçiler çektikleri videoyla sanat camiasına seslendi: “Bütün sanatçıları Eczacıbaşı Esan grubunu boykot etmeye davet ediyoruz.”

SÜRE DOLDU, GİRİŞLER KAPATILDI

Eczacıbaşı Esan Madencilik’te madenciler verilen sürenin dolması üzerine madenin giriş ve çıkışını kapattı. Bir müzakere zemini kurulana kadar madene araç giriş çıkışı yaptırılmayacak.

Öne Çıkanlar