Eczacıbaşı Esan'da 243 işçi kovuldu: Maden önünde eylem başladı

Eczacıbaşı Esan'da 243 işçi kovuldu: Maden önünde eylem başladı
Eczacıbaşı Esan Madencilik, küçülme gerekçesiyle 243 işçiyi işten attı. İşçilere göre asıl gerekçe sendikalaşma. Maden önünde eyleme başlayan işçilerin talebi işe geri dönmek.

Osman ÇAKLI


İSTANBUL - Eczacıbaşı Esan Madencilik’in Balıkesir Balya’da bulunan madeninde 243 işçi 'küçülme' gerekçesiyle 4 Aralık’ta işten çıkarıldı. Madenciler, kendileriyle konuşulmadan işten çıkarılmalarına öfkeli. Maden işçileri, işverenin tutumunu protesto etmek ve işe geri dönmek için işletmenin Kuzey sahasında Bağımsız Maden İş Sendikası’yla birlikte eylem başladı.

Bağımsız Maden İş Sendikası’na üye olan Mevlüt Baki, işten çıkarma gerekçesinin sendikalaşma olduğunu savundu. Baki, bunu da işten çıkarılan 243 işçiden yüzde 80’inin sendikaya üye olmasına dayandırdı. İşçiler, işini geri isterken Bağımsız Maden İş Sendikası Başkanı Gökay Çakır, işverene geri adım attırana kadar eylemlerin süreceğini söyledi.

‘GEREKÇE KÜÇÜLME DEĞİL SENDİKALAŞMA’

Eczacıbaşı Esan Madencilik’in Balya’daki maden tesisinde 16 aydır çalışan Mevlüt Baki, sendika çalışması yürüten bazı işçilerin hedefte olduğunu söyledi. Şirketin küçülmeye gideceğine dair işçilere bilgi vermediğini ekleyen Baki, iş bulmanın zorlaştığı bugünlerde işverenin tutumuna öfkeli olduğunu ifade etti.

Madenin küçülmeye gitmesinin nedenlerine değinen Baki, “Bize, maden zemininin killi olduğunu ve topraktaki kilden dolayı cevheri ayrıştırmakta zorlandıklarını söylediler. Haliyle işveren için maliyet arttı. Fakat daha önce de benzer sorun olmuştu. O zaman çözüm üretilmişti. Şimdi çözüm üretmek yerine bizi işsiz bıraktılar." dedi. Projeye göre maden çıkarılmaya devam edileceğini belirten Baki işten çıkarılmalarının asıl nedeninin sendikalaşma olduğunu söyledi ve "Hiçbir şekilde yaptığımız işle ilgili bir şikayet tarafımıza iletilmedi. Burada asıl gerekçe sendikalaşma. Sendikalaşmayı engelleyemediler. İçerde az sayıda sendikalı işçi bırakıp etkiyi kırmak istediler” dedi.

mevlut-baki-isci.jpg
Mevlüt Baki

‘NASIL GEÇİNECEĞİMİZİ BİLMİYORUZ’

İşçiler olarak amaçlarının kavga etmek olmadığını çözümden yana olduğunu belirten Baki, “Kimse bize çözüm üretmeden kapı dışarı edemez” diyerek öfkesini dile getirdi. Mevlüt Baki, “Oturalım, konuşalım. Kışın yağmuru, çamuru bahane ediyorlar. Bizi yazın işe alsınlar, neden çözüm üretmek yerine iş çıkışı veriyorlar? Maaşlarımız zaten düşüktü. Burada çalışan kimse evine kışlık alışveriş yapamadı. Herkes sıkıntıda, bu kadar insan geçinmek zorunda ama nasıl geçiniriz, bilmiyoruz” diye konuştu.

EYLEMLER GECE GÜNDÜZ SÜRECEK

Maden işçilerinin işten atılması üzerine Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Gökay Çakır da madenin önünde işçilerle birlikte. Çakır, “Arkadaşlarımızı dün işten attılar, bugün çağırıp evrak imzalatmak istediler. Biz engel olup, kimseye evrak imzalatmadık. İşçilere ‘kendiniz istifa’ edin gibi şeyler söylemişler. Kimine de baskı kurmaya çalıştılar. Bir işyeri küçülmeye gidiyorsa kanunlara göre önce denetçilerin gelmesi gerekir. Böyle bir anda küçülmeye gidemezler. İşten atma gerekçesi sendikalaşma ama bunu böyle söylemiyorlar” dedi. Kış günlerinde işçilerin işten atılmasının doğru olmadığını düşünen Çakır, işe iade olana kadar fabrika önünde gece gündüz eylemde olacaklarını belirtti.

gokay-cakir-sendika-baskani.jpg
Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Gökay Çakır

İddialara ilişkin ulaştığımız Eczacıbaşı Esan Madencilik yetkilileri, konuyla ilgili bilgilendirme yapılacağını söylese de haberin yayına hazırlandığı zamana kadar şirketten herhangi bir açıklama gelmedi.

Öne Çıkanlar