Eğitim Reformu Girişimi: 675 bin çocuk okul dışında

Eğitim Reformu Girişimi: 675 bin çocuk okul dışında
ERG'nin hazırladığı, 'Öğrenciler ve Eğitime Erişim' dosyası yayımlandı. Yaşa göre okullaşma oranlarının hesaplandığı çalışma, 675 bin 861 çocuğun eğitimin dışında kaldığını ortaya koydu.

Öğrenciler ve Eğitime Erişim dosyasında, ülkedeki uzaktan eğitim sürecindeki imkânların çocuktan çocuğa büyük farklılıklar gösterdiği belirtilerek, "Derinleşen dijital uçurum, eğitim sistemi içindeki eşitsizlikleri keskinleştirdi" denildi.

Dosyada, MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan, "Sayılarla Uzaktan Eğitim" verileri de değerlendirildi.

BirGün'de yer alan habere göre uzaktan eğitime erişim için cep telefonu kullanan öğrencilerin oranının yüzde 60 olduğunun altını çizen ERG, "Çocukların nitelikli uzaktan eğitime erişimi için kaynakların artırılmasına ihtiyaç var. Bunun yanı sıra uzaktan eğitime erişebiliyor olmak öğrencinin nitelikli eğitime de erişebildiği anlamına gelmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dosyada paylaşılan ve Haziran 2020 dönemini kapsayan verilere göre, en yoksul yüzde 20’lik kesimdeki ailelere mensup çocukların çevrimiçi eğitime erişim oranı yüzde 14’te kaldı.

'KAYGI VERİCİ'

Dosyada, 2020-2021 eğitim öğretim dönemine yönelik okullaşma oranlarının, "kaygı verici" olduğu belirtildi. Buna göre, 14 yaşındaki çocukların yüzde 3,6’sı okula kayıtlı değilken bu oran 17 yaşındaki çocuklarda ise yüzde 15,5'e fırladı. Zorunlu eğitim kapsamında olmayan okul öncesi ise okula kayıtlı öğrenci oranının en düşük olduğu kademe oldu. Okul öncesi eğitim çağında bulunan üç yaşındaki çocukların yüzde 94,4’ü, dört yaşındakilerin yüzde 83,6’sı, beş yaşındakilerin ise yüzde 41,5’i okula kayıt olmadı.

Haberde ERG’nin çalışmasındaki okul dışındaki çocukların sayısı, korkunç tabloyu gözler önüne serdi:

6-9 yaş grubundaki çocukların 143 bin 861’i,

10-13 yaş grubundaki 5 milyon 153 504 çocuğun yaklaşık 74 bin 726’sı,

14-17 yaş grubundaki 4 milyon 948 bin 853 çocuğun 457 bin 274’si.

4-6 Yaş Kuran kurslarının zorunlu eğitim çerçevesinde değerlendirilmesine yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılan girişimlere de dosyada yer verildi.

4-6 YAŞ ÇOCUKLARA KURAN KURSU

Diyanet’in raporlarında, 4-6 yaş Kuran kurslarında 181 bin 808 öğrencinin öğrenim gördüğünün belirtildiği, MEB istatistiklerine göre ise "toplum temelli kurumlar"daki öğrenci sayısının 113 bin ile ifade edildiğinin altı çizildi. Veriler arasındaki tutarsızlığa dikkat çeken ERG, "Çocukların ne kadarının Diyanet kurslarda eğitim gördüğü paylaşılmalı" ifadesini kullandı.

Öne Çıkanlar