MEB'den okullara itiraf gibi talimat: 'Okullar yetersiz, öğrencileri sınıfta bırakmayın'

MEB'den okullara itiraf gibi talimat: 'Okullar yetersiz, öğrencileri sınıfta bırakmayın'
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2022 13:01
A+ A-
Okullara gönderilen yazıda, kapasitesi yetersiz okullarda devamsız ya da başarısız öğrencilerin, mevcut durumlarına bakılmaksızın üst sınıfa geçirilmesi gerektiği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün okullara gönderdiği yazıda eğitime dair itiraf niteliğinde ifadeler yer aldı. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener imzasıyla 22 Eylül’de gönderilen yazıda, fiziki kapasitesi yetersiz okullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması istendi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre yazıda, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla mesleki ve teknik liselerde 47 alan ile 105 dala ait yeni Çerçeve Öğretim Programları’nın devreye girdiği belirtildi. Yeni programların devreye girmesiyle birlikte önceki programların kademeli olarak yürürlükten kaldırıldığını bildiren yazıda, kaldırılan programlarda öğrenim gören ya da sınıfta tekrara kalan öğrencilerin eğitime nasıl devam edeceğine yönelik tereddütlerin giderileceği kaydedildi. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, öğrencilerin öğrenim gördükleri alan ve dallar ile yeni alan ve dallar arasındaki ders farklılıkları nedeniyle ortak derslerde diğer 11’inci sınıf öğrencileriyle fark derslerinde ise öğrenci sayısına bakılmaksızın mevcut alanlarında derslere devam edeceğini belirtti. Bu durumdaki öğrenci sayısının ise 22 bin olduğu bildirildi. Şener, devamsız ya da başarısız durumdaki öğrenciler için ise ayrı bir parantez açtı. Yazıda, "e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’nde ders programı oluşturulmasında yaşanan sorunlar, okulların fiziki kapasitelerinin yetersizliği" gibi nedenlerle devamsız ya da başarısız öğrencilerin "Bir defaya mahsus" üst sınıfa alınması talimatı verildi.

Öte yandan yazıda, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı sonunda 12’nci sınıf seviyesindeki başarısız ya da devamsız öğrencilere de sınıf tekrarı yaptırılmaması, bu durumdaki öğrencilerin yalnızca sorumluluk sınavlarına alınması gerektiği ifade edildi.

‘ÖĞRETMENLERİ ÖLÇMEYE KALKAN BAKANLIK, DAHA ÖĞRENCİLERİ ÖLÇEMİYOR’

Söz konusu yazıyı değerlendiren Eğitimin Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat, pandemi nedeniyle de öğrencilerin ölçme değerlendirmeye alınmadan bir üst sınıfa geçirildiğini de hatırlatarak "Bakanlık şimdi de ‘Ben öğrencileri ölçemedim, bu okul şartlarında onlara sınıf da bulamadım’ itirafında bulunuyor" dedi. Özat, MEB’in kariyer sınavıyla öğretmenleri ölçme değerlendirmeye aldığının altını çizerek, "Öğretmenleri ölçmeye kalkan bakanlık, daha öğrencilerini ölçemiyor" diye konuştu.

‘EĞİTİMDEKİ DEĞERLENDİRME VE ÖLÇME SİSTEM ÇÖKTÜ’

Mesleki ve teknik liseler dışındaki okul türlerinde de benzer bir durumun olup olmadığının kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini ifade eden Özat, "Öğrenciler, okula gitmeden, sınavlarda doğru düzgün net yapmadan üst sınıfa geçebiliyor. Türkiye’de ölçme ve değerlendirme sistemi artık ortadan kalkmıştır. Öğrencilerin okula devamı azalmıştır. Öğrencileri motive edecek ödüllendirme sistemi bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar