AYM'den ek MTV kararı: Düzenlemenin iptali talebi oy birliği ile reddedildi

AYM'den ek MTV kararı: Düzenlemenin iptali talebi oy birliği ile reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Anayasa Mahkemesi(AYM), ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

Artı Gerçek - Düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuru bugün Genel Kurul'da ilk kez görüşüldü. Yüksel Mahkeme, ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptaline ilişkin yapılan başvurunun reddine karar verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi, ek MTV'nin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. AYM, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin hem iptali hem de yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu inceledi. Dosyayı bugün esastan görüşmeye karar veren mahkeme, iptal istemini de karara bağlayacak.

ARAÇ SAHİPLERİNİN YÜZDE 87'İ İLK TAKSİDİ ÖDEDİ

Ağustos ve kasım ayrında iki eşit taksit olarak ödenen ek MTV'nin ilk taksidini araç sahiplerinin yüzde 87'si ödemiş, yüzde 13'lük bir kesim ise düzenlemenin iptal edileceğini düşünerek ödeme yapmamıştı.

AYM'nin iptal kararı vermemesi durumunda, ikinci taksiti kasım ayında ödenecek ek MTV'den iki taksitte toplam 30 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar