'Erdoğan, Babacan'la görüştüğünden kuşkulanınca Çetinkaya'yı görevden aldı'

'Erdoğan, Babacan'la görüştüğünden kuşkulanınca Çetinkaya'yı görevden aldı'
Yetkin yazısında, “Erdoğan’ın ‘MB Başkanının kendine has birçok tasarrufu’ ifadesinin altında böyle bir temas ihtimalinin de bulunduğu kuşkusu dile getiriliyor' ifadelerine yer verdi.

Gazeteci Murat Yetkin, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yeni parti kurma hazırlığı içinde olan eski bakan Ali Babacan’la görüştüğü şüphesiyle görevden alınmış olabileceği iddiasının kulislerde konuşulduğunu yazdı.

Murat Yetkin, kişisel web sitesinde yayınladığı yazısında Murat Çetinkaya’nın Merkez Bankası Başkanşığından alınmasını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın "Faizleri indirin dedim, indirmedi" sözlerini hatırlatan Yetkin, Erdoğan’ın Bosna Hersek ziyaretinden dönerken yaptığı açıklamanın ise "Ancak Erdoğan’ın Bosna-Hersek dönüşü söyledikleri bu konuda da yeni pencereler açacak, muhakeme ve karar işleyişini sorgulatacak türden" olduğunu belirtti.

Erdoğan, Bosna Hersek dönüşünde "Merkez Bankası Başkanı’nın kendine has birçok tasarrufu olmuştur, maalesef ağır bedeller ödendi. Hazine ve Maliye Bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmemizi yaptık ve bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık" demişti.

Japonya’da yapılan G20 zirvesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın "Hazine ve Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları" toplantısına katılmadığına dikkat çeken Yetkin’in yazısının bir bölümü şöyle:

"Bunlar aynı zamanda Türkiye’nin nefesini tutup 23 Haziran İstanbul seçim tekrarını beklediği günlerdi. Babacan’ın da Erdoğan ile seçime gidildiği günlerde, Haziran başında, G20 mâli zirvesinden önce konuştuğu artık biliniyor; tam olarak 30 Mayıs Perşembe günü.

G20 liderler zirvesi AK Parti’nin seçim yenilgisi ardından, 28-29 Haziran tarihlerinde yapıldı. Albayrak, eşi ve çocuklarıyla Cumhurbaşkanına bu toplantılarda eşlik etti. O zirvede medya olarak gözümüz Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı Rus S-400 füzeleri ve F-35 yaptırımlarından başka şey görmüyordu. Ama G20 ülkeleri, doğal olarak Türkiye’nin de onayıyla "Küresel Mali Sistemi Herkes İçin Çalışır Kılmak" başlıklı 100 sayfalık bir raporu, sonuç bildirgesi olarak kabul etti. Bu raporda, dünyanın bir sonraki ekonomik krizinin muhtemel nedenleri, kaçınma ve çözüm yolları ele alınıyordu.

Rapor, G20 sekretaryası tarafından dünyanın önde gelen 16 ekonomistine bir yıldan fazla zaman önce yazdırılmaya başlamıştı. Aralarında önceki Dünya Bankası, IMF yöneticilerinin, önceki merkez bankası ve hazine yöneticilerinin yer aldığı 16 isimden birisi de, Ali Babacan idi. Bu durum Erdoğan’ın canını daha da sıktı.

Ankara siyaset kulisinde konuşulan senaryolar arasında Erdoğan’ın Babacan ile konuşması sırasında ondan aldığı bazı bilgilerden yola çıkarak Çetinkaya’nın acaba Babacan ile görüşüp ona bilgi mi verdiği kuşkusu da var. "MB Başkanının kendine has birçok tasarrufu" ifadesinin altında böyle bir temas ihtimalinin de bulunduğu kuşkusu dile getiriliyor.

Özetle, zaten Erdoğan tarafından o göreve getirilen MB Başkanının, görev süresinin bitmesine on ay kala görevden alınarak Türkiye’nin kredi itibarını biraz daha zedelemesi için "faiz indirmedi" gerekçesi, tek başına inandırıcı bulunmuyor siyaset ve ekonomi çevrelerinde. Dolayısıyla Çetinkaya’nın görevden alınma kararının da tepkisel ve duygusal olarak değerlendirildiği görülüyor." (Kaynak: Gazete Duvar)

Öne Çıkanlar