Erdoğan'dan boksör Arık'a ikinci dava

Erdoğan'dan boksör Arık'a ikinci dava
Cumhurbaşkanı Erdoğan, boksör Ünsal Arık’a 'Ben seni öldüreceğim' adlı şarkısından dolayı kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Süheyla KAPLAN


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Şampiyonu boksör Ünsal Arık’a "Ben seni öldüreceğim" adlı şarkısından dolayı kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açtı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğrudan kendisi tarafından açılan dava dilekçesi avukatı Ahmet Özel tarafından Ünsal Arık’ın Nürnberg’deki adresine iletildi. 

Arık, Alman Bild gazetesine verdiği demecinde "Türk adaleti benim Almanya’da yaşadığımı ve birkaç seneden beri Türkiye’ye gitmediğimi biliyor. Beni ve ailemi baskı altına almak istiyorlar. Ancak buna izin vermeyeceğim. Türkiye demokrasisi için mücadele vermeye devam edeceğim" dedi. 

Arık’ın avukatı Nilgün Altındağ ise bu davanın politik bir dava olduğunu ifade ederek "Sadece bir şarkıdan  dolayı dava açıldı. Bu da Türk adaletinin boksör  Ünal Arık’tan ne denli korktuğunu göstermektedir. Türkiye hükümeti müvekkilimi susturmak ve ağzını bağlamak istiyor" dedi. 

DAHA ÖNCE DE DAVA AÇILMIŞTI

Kimliği açıklanmayan bir kişinin ihbarı üzerine, Arık'ın Instagram hesabında yaptığı bir paylaşım nedeniyle hakkında soruşturma başlatılmıştı. Türk Ceza Kanunu'nun 293. maddesi uyarınca Adalet Bakanlığı tarafından verilen izin üzerine iddianame hazırlayan savcılık, Ünsal Arık'ın sosyal medya paylaşımından ötürü cezalandırılmasını talep etti. Mahkemenin ilk duruşması  2 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. 

Arık, Almanya'da bir maçına "Bu ülke Atatürk'ün, Tayyip'in değil" tişörtüyle çıkmıştı.

Öne Çıkanlar