Erdoğan'dan ilginç iddia: Kongre binasını basanların PYD ile bağlantısı var

Erdoğan'dan ilginç iddia: Kongre binasını basanların PYD ile bağlantısı var
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yayınladığı video mesajda ABD’nin yeni yönetimiyle işbirliğini güçlendirmek istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) televizyon kanalı TASC TV'nin kesintisiz yayın hayatına başlaması dolayısıyla gerçekleştirilen özel programa video mesaj gönderdi. 
 
Türkiye ve ABD arasında ortak çıkarlara dayalı, güçlü müttefiklik ilişkisi olduğunu belirten Erdoğan, "İlişkilerimizde zaman zaman görüş ayrılıkları olsa da ortaklığımız bugüne kadar her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başarmıştır. Son dönemde de Türk- Amerikan dostluğunun ciddi şekilde test edildiği bir süreci hep birlikte yaşadık. Özellikle PKK ve uzantılarıyla mücadele konusunda NATO müttefikimizden arzu ettiğimiz desteği ve dayanışmayı göremedik. Aynı şekilde, Amerikan makamlarına ilettiğimiz klasörler dolusu delillere rağmen, FETÖ elebaşıyla ilgili 4 yıldır hiçbir adım atılmaması, milletimizi ve 251 şehidimizin ailesini derinden yaralamıştır" dedi.
 
Gare operasyonunda yaşamını yitiren 13 kişiye ilişkin de konuşan Erdoğan, bu konuda müttefiklerinden net tutum beklediklerini söyledi. Erdoğan şunları ifade etti: "Türkiye olarak, Amerika ile ortak menfaatlerimizin görüş ayrılıklarımızdan çok daha fazla olduğu inancındayız. Bu anlayışla uzun vadeli bir perspektifle kazan- kazan temelinde yeni Amerikan yönetimiyle iş birliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Türkiye, iki ülke arasındaki müttefiklik ve stratejik ortaklık ilişkisine yaraşır şekilde üzerine düşeni yapmayı sürdürecektir. Sizlerden Türk- Amerikan ilişkilerindeki pürüzlerin aşılması ve iş birliğinin güçlenmesi yolunda daha fazla çaba bekliyoruz." 

Erdoğan ayrıca ABD Konge binasına baskın yapanlar arasında PYD'lilerin de olduğunu iddia ederek "Nitekim Amerikan Kongresi'ne yönelik menfur eylemde başı çekenlerin, bölücü örgütün Suriye kolu YPG/PYD ile bağlantıları ortaya çıkmıştır. Bu saldırıyla terörün, insanlıkla beraber demokrasinin de düşmanı olduğu bir kez daha anlaşılmıştır" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar