Erdoğan kullanınca suç sayılmamıştı: Özgür Özel'e 'topal ördek' fezlekesi

Erdoğan kullanınca suç sayılmamıştı: Özgür Özel'e 'topal ördek' fezlekesi
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2020 13:10
A+ A-
'Eğer başsavcı vekili, bu fezlekesinin arkasındaysa, Erdoğan’ın da belediye başkanlarımıza ettiği hakaret nedeniyle soruşturma başlatmakla yükümlüdür.'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel hakkında 'topal ördek' ifadeleri gerekçe gösterilerek fezleke hazırlandı. Özel, "CHP olarak bizim bu korkutmalar karşısında susacak halimiz yok" dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel seçimin ardından özellikle CHP ye geçen büyükşehir belediyeleri için kullandığı "topal ördek" ifadesi fezleke sebebi sayıldı. İstanbul seçimleriyle ilgili Ekrem İmamoğlu hakkında 3 Nisan 2019 tarihinde "Çoğunluk bizde. Bunlar şimdi topal ördeğe döndü" açıklaması yapan Erdoğan'a yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel hakkında fezleke hazırlandı.

Özel'in 4 Nisan 2019’da bir haber kanalında Erdoğan’ın bu yorumu üzerine "Türkiye’de bir topal ördek varsa, en büyük topal ördek Recep Tayyip Erdoğan’dır, cumhurbaşkanı seçilmiştir. TBMM’de çoğunluğu yoktur" açıklaması, fezlekeye gerekçe gösterildi.

'ERDOĞAN'IN HAKARETİ NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATMAKLA YÜKÜMLÜDÜR'

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, CHP’li Özel, fezlekeyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Bu sözler Erdoğan’ın CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na yönelik kullandığı ve Belediye Meclisi’nde CHP’nin çoğunluğu olmamasına yönelik ifade ettiği ‘topal ördek’ nitelemesine yanıt olarak verilmiştir. Cumhuriyet başsavcı vekili, ‘topal ördek’ ifadesiyle ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırlarımı aştığımı, Cumhurbaşkanı’nın onur, şeref ve saygınlığını rencide ettiğimi ileri sürmektedir. Eğer başsavcı vekili, bu fezlekesinin arkasındaysa, Erdoğan’ın da belediye başkanlarımıza ettiği hakaret nedeniyle soruşturma başlatmakla yükümlüdür" değerlendirmesinde bulundu.

Özel, fezlekeler aracılığıyla muhalefet partilerinin temsilcilerinin korkutulmaya çalışıldığını belirterek "Ancak CHP olarak bizim bu korkutmalar karşısında susacak halimiz yok. Siyaset yapmaya, doğru bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz" dedi.

Öne Çıkanlar