Erdoğan, Musa Avsever'i 'geçici' Genelkurmay Başkanı olarak atadı

Erdoğan, Musa Avsever'i 'geçici' Genelkurmay Başkanı olarak atadı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Kabine'de Yaşar Güler’i Milli Savunma Bakanı yapınca, Genelkurmay Başkanlığı görevi boşta kaldı. Erdoğan, Güler'in yerine de Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever'i 'geçici' Genelkurmay Başkanı olarak atadı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yaşar Güler’i Milli Savunma Bakanı olarak ataması nedeniyle boş kalan Genelkurmay Başkanlığı'na 'geçici' bir görevlendirme yaptı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, mevcut görevine devam etmek suretiyle, Güler'in yerine yeni bir isim atanıncaya kadar Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirildi.

Atama kararını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı şöyle duyurdu: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’i Milli Savunma Bakanı olarak atamış olması sebebiyle, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever mevcut görevi uhdesinde kalmak suretiyle yerine bir isim atanıncaya kadar Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirilmiştir."

MUSA AVSEVER KİMDİR?

Avsever, 1974 yılında Kuleli Askerî Lisesinden, 1978 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldu. 2003 yılına kadar Türk Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde karargâh ve kıta görevlerinde bulundu. 2003'te tuğgeneral, 2016'da orgeneral rütbesine terfi etti ve 2016-2021 yılları arasında 1. Ordu komutanlığı yaptıktan sonra 2021 yılında Türk Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

YAŞAR GÜLER, BUGÜN GÖREV BAŞINA GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 Haziran'da açıkladığı yeni kabinede yer alarak Milli Savunma Bakanı görevine getirilen Yaşar Güler, görevi 10 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Milli Savunma Bakanı olarak atanan Hulusi Akar'dan devraldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar