Erdoğan 'Yıkılan binalar 99 öncesi' dedi, Prof. Sucuoğlu'ndan yanıt geldi: Elimizdeki rakamlar böyle söylemiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın depremde yıkılan binaların yüzde 98'inin 1999 öncesi binalar olduğunu söylemesine ODTÜ'lü akademisyen Sucuoğlu cevap verdi: Sokakta gezerek saysanız tutmaz bu rakam.

Artı Gerçek - Kabine Toplantısı'nın ardından "Yıkılan tüm binaların yüzde 98'inin 1999 yılı öncesi inşa edilenler" diyerek 2000 sonrası bina standardını öven Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ODTÜ İnşaat Mühendisliği'nden Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu'ndan yanıt geldi. Sucuoğlu, "Bizim elimizdeki rakamlar böyle söylemiyor. Sokakta gezerek saysanız tutmaz bu rakam, mümkün değil. %2'si mi 99'dan sonra yapılmış yani?" diyerek Erdoğan'ın açıklamasına tepki gösterdi.

Gazeteci Hilal Köylü'nün Erdoğan'ın yıkılan binalarla ilgili verdiği istatistiği hatırlatması üzerine "Bize verilen rakamlar böyle değil" diyen Sucuoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

'RESMİ RAKAMLAR YÜZDE 50-60 ARASI'

"Bize verilen rakamlar, daha önce o bölgelerde yapılan projelerde, resmi dairelerden alınan, tapu izni almış olan rakamlarda yüzde 50 ila 60'ı arası 2000'den sonra yapılmış. Ama ben bunu şimdi kanıtlayamam. Yani "yüzde 98" diyen belki gider kanıtlar kendini. Ama yıkılan binaların yüzde 2'si mi 2000'den sonra yapılmış yani. Gidip orada sokakta gezerek saysanız tutmaz bu rakam. Mümkün değil."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş merkezli depremlerin dokuzuncu gününde, AFAD Merkez Binası'nda yapılan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuş, ve depremde yıkılan binaların sadece yüzde 2'sinin 2000 sonrası yapılan binalar olduğunu savunmuş ve bina standardı ve denetimi konusunda ilerleme kaydettiklerini söylemişti:

"Yıkılan tüm binaların yüzde 98'inin 1999 yılı öncesi inşa edilenler olması bize bina standardı ve denetimi konusunda kat ettiğimiz ilerlemeyi gösteriyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar