Erdoğan'ın Ay'a çıkma vaadi ertelendi!

Erdoğan'ın Ay'a çıkma vaadi ertelendi!
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin ilk uzay aracının Ay yolculuğuna dair tarih değişti. Sürecin 2026'da tamamlanacağı açıklandı. Erdoğan, "2023'te aya gideceğiz" demişti.

Artı Gerçek - Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Uzay Ajansı (TUA) tarafından hazırlanan Milli Uzay Programı kapsamında Türkiye'nin 10 yıllık plan ve hedefleri açıklandı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 olarak açıkladığı 'Ay'a çıkma' tarihi 2026'ya ertelendi.

Açıklanan programlara göre, Ay Araştırma Programı'nın ilk aşaması olan AYAP-1 kapsamında Ay'ın yörüngeden keşfi ve Ay yüzeyi ile ilk temasın gerçekleştirilmesi, ikinci aşamada ise AYAP-2 Projesi ile yumuşak iniş yöntemiyle yüzeye bir gezici keşif aracının (rover) indirilmesi hedeflendi.

AYAP-1 kapsamında, Türkiye'nin ilk "Ay" ve "Derin Uzay" görevinin gerçekleştirilmesi ve operasyonel tecrübe kazanılması hedefleniyor.

Ay yörüngesinde (Dünya'dan 400 bin kilometre uzakta) görev yapabilecek ve yumuşak inişe uygun bir uzay aracı geliştirilmesi planlanıyor. Proje, halihazırda Milli Uzay Programı kapsamındaki Ay Araştırma Programı altında yürütülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021'deki açıklamasında, "2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz" demişti. Geçen yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank ise, bir soru önergesine verdiği yanıtta, Milli Uzay Programı Strateji Belgesinde, 2022-2030 yıllara arasında Ay’a insanlı bir gidiş hedefinin bulunmadığını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar