Ergani Belediyesi seçilmiş Eşbaşkanı'ndan Soylu'ya: Tutarlı olun

Ergani Belediyesi seçilmiş Eşbaşkanı'ndan Soylu'ya: Tutarlı olun
Yayınlanma:
A+ A-
Kayyım atandıktan sonra yargılanan ve beraat eden Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Kaya v'Hani yargılamalardan sonra beraat edenler göreve iade edilecekti?' dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kayyım atanması sonucu görevden alınan Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet kaya ve beraberindeki Meclis üyeleri, yapılan yargılamalar sonucu beraat edilmelerine rağmen göreve iade edilmemelerine ilişkin açıklama yaptı. Belediye önündeki Botanik Park’ta toplanan HDP’liler adına konuşan yerine kayyım atanan Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya, AKP iktidarının son on yıldır otoriter ve ceberut bir yönetim anlayışıyla yönettiğini söyledi. 

İktidarın verdiği keyfi ve hukuksuz kararlara "beka sorunu" diyerek kılıf aradığını ifade eden Kaya, iktidarın ortaya çıkardığı sorunları hatırlatarak " Gelinen noktada iktidarın artık kendisi beka sorunu olmuştur" dedi. Kaya, "Kendinden olmayanı düşman gören bir zihniyet ile ülkeyi yönetmek karmaşanın, kaosun ve huzursuzluğun temelini oluşturur. Karmaşa, kaos ve huzursuzluk yoksulluğu, yoksunluğu ve yolsuzluğu kaçınılmaz kılar. Bu gün yaşadığımız yoksulluk, ortaya çıkan devasa yolsuzluk ve hırsızlık manzaraları bunun sonucudur" ifadelerini kullandı.  

'KAYYIMLAR KEYFİ ATAMALARDIR'

2016’da başlayan DBP'li belediyelere kayyım atamalarındaki hukuksuzluğun 2019’da da devam ettiğini hatırlayan Kaya, kayyım politikalarının tamamen keyfi olduğunun altını çizdi. Kaya, "Görevden uzaklaştırılan bütün Belediye Eşbaskanları ve Meclis üyeleri ile ilgili uyduruk iddianameler hazırlanarak işlem yapılmaktadır. Hatta hiç bir suç isnadı olmadan seçilmiş belediye meclisleri feshedilmekte, belediye yönetimi tamamen atanmışlar tarafından oluşturulmaktadır" dedi. 

'HANİ BERAAT EDENLER GÖREVE İADE EDİLECEKTİ?'

Eşbaşkanı olduğu Ergani Belediyesi’ne atanan kayyımın da keyfi ve hukuksuz olduğunu belirten Kaya, yaşadıkları hukuksuzlukları karşı sivil toplum örgütlerine şöyle çağrıda bulundu: "Genelde bu hukuksuz kayyım atamalarına, özelde de Ergani'ye uygulanan anayasaya aykırı politikalara karşı sesimizi birlikte yükseltelim. Hukuksuzluk hepimizin aleyhine işleyen, hukuk da hepimize gerekli olan olmazsa olmaz mekanizmadır.  İçişleri Bakanı’na seslenerek soruyoruz; Hani yargılamalardan sonra beraat edenler göreve iade edilecekti? Bir kere tutarlı davranmak size nasip olmayacak mı? Biliyoruz ki siz hukuk ve adalet denen kavramlara oldukça yabancısınız ama biz de bir o kadar hukuk ve adaletin savunucuları ve sevdalılarıyız. Herkesin hukuk önünde eşit olduğu bir düzen oluşuncaya kadar susmayacağız, yılmayacağız." (MA)

Öne Çıkanlar