Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı: Üç IŞİD üyesi Türkiye'ye girdi, eylem yapacak

Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı: Üç IŞİD üyesi Türkiye'ye girdi, eylem yapacak
Yayınlanma:
A+ A-
Ermeni Vakıflar Birliği ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, üç IŞİD üyesinin Türkiye’ye girdiğini; Ruhani ve sivil liderlere eylem yapılacağını duyurdu. Şirinoğlu, koruma sayısının artırıldığını belirtti.

Artı Gerçek - Ermeni Vakıflar Birliği (ERVAP) ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, üç IŞİD üyesinin Türkiye’ye girdiğini, Ruhani ve sivil liderlere suikast girişimi olacağını belirtti. Şirinoğlu, “Şu an 4 ayrı korumam var. Ben tedirgin değilim. Devletimiz gereken önlemi almıştır. Bu kişileri yakalar” dedi.

Şirinoğlu, Ermeni cemaat başkanlarının bulunduğu bir gruba gönderdiği mesaj panik yarattı. Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre “Moralinizi bozmak istemem fakat aldığım duyumları size iletmek zorundayım” diyen Şirinoğlu mesajında şunları yazı:

“Askeri eğitim almış üç DEAŞ millitanı ülkeye giriş yapmış. Amaçları Ruhani ve sivil liderlere ses getirecek suikast girişimi. Bu nedenle toplu kültürel gösterilere okullara dikkat etmemiz lazım. İmkan dahilinde tedbirimizi alalım. Cemaatleri ilgilendiren etkinliklere 2-3 aya kadar ara vermemizde fayda var. Bu nedenle 6 Şubat’taki toplantımızı iptal ediyorum. Bu zaman zarfında tüm dernek faaliyetlerini de kişiler yakalanana kadar yapmamanızı tavsiye ederim.”

‘ŞU AN 4 AYRI KORUMAM VAR’

Söz konusu mesaja ilişkin Avşar’a konuşan Şirinoğlu, mesajı cemaat başkanlarına kendisinin attığını doğrulayarak, “Dün Emniyet bana verdiği koruma sayısını arttırdı. Söz konusu saldırı bilgisi korumalarıma verilmiş” diyerek şunları belirtti:

“Şu an 4 ayrı korumam var. Ben tedirgin değilim. Devletimiz gereken önlemi almıştır. Bu kişileri yakalar. Üzüldüğüm şey uyardığım cemaat liderlerinin bunu yayması. Cemaat başkanlarına attığım mesajımın devamında ‘ortalığı paniğe vermeyin. Etkinlikleri domuz gribi vs var diyerek erteleyin’ dedim.”

‘BİZE ULAŞAN BİLGİ YOK, YABANCI BASINDA HAREKETLİLİK VAR’

Şirinoğlu’nun saldırı iddiasını İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yetkililere sorduk. Yetkililer, “Bize ulaşan böyle bir bilgi yok. Ancak yabancı ülkelerin basında yer hareketliliği mevcut” bilgisini verdi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar