Eskişehir'de sel: Dereler taştı, birçok mahalleyi su bastı

Yayınlanma:
A+ A-
Yoğun sağanak yağış, Eskişehir'in Seyitgazi ilçesindeki dereleri taşırdı, birçok mahalle sele teslim oldu.

Artı Gerçek - Birçok kentte etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor. Ankara'nın ardından Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde de sağanak nedeniyle oluşan selde bazı mahallelerde hasar meydana geldi.

İlçede öğleden sonra başlayan yağışlar şiddetini artırdı. Kuvvetli yağış nedeniyle taşan dereler nedeniyle bazı mahallerde sel meydana geldi.

AFAD, DSİ, itfaiye, sağlık, Seyitgazi Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgeye yönlendirildi.

Seyitgazi-Yazılıkaya kara yolu taşkın nedeniyle suyun getirdiği toprak ve ağaç dallarıyla kapandı. İş makineleri yolun ulaşıma açılması çalışma yapıyor.

adsiz-tasarim-7.jpg

BİRÇOK MAHALLE SELE TESLİM

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, ilçeye bağlı birçok kırsal mahallede aşırı yağış nedeniyle çok sayıda su baskını ve taşkın ihbarları aldıklarını söyledi.

Yarbasan, Sarıcailyas, Çatören, Sancar, Şükranlı ve Cevizli mahallelerinde yoğun yağış ve sel baskınları yaşandığını aktaran Tepe şöyle konuştu:

"Çatören Deresi, Yarbasan Deresi taşmış durumda. Yollardan akıyor. Çok aşırı şiddetli bir sel akışı var. Yarbasan'da hayvan telefi var. Bazı bölgelerde mahsur kalan vatandaşlarımız var. Onları iş makineleriyle kurtarmaya çalışıyoruz. Onun dışında evlerden avlu duvarlarından birkaç yıkılan duvarlar var. İnşallah büyük bir şekilde felaket olmaz. Bölgedeki Kunduzlar ve Çatören barajları kontrolümüzde. Şimdi Kunduzlar Barajı'ndan su bırakmaya başladık. Dün çok yoğun sel gelince doldu baraj. Yağış devam ederse Çatören Barajı'ndan da su bırakma durumunda kalacağız. Su bırakma işini risk oluşturmayacak şekilde yapıyoruz."

Tepe, bölgede metrekareye yaklaşık 20 kilogram yağış düştüğünü ve bu nedenle derelerde taşkın meydana geldiğini bildirdi.

Ekiplerin bölgedeki çalışmaları devam ediyor. (AA)

Öne Çıkanlar