Evrensel gazetesi dayanışma şenliği düzenliyor

Evrensel gazetesi dayanışma şenliği düzenliyor
Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından resmi ilan yayımlama hakkı tümüyle iptal edilen Evrensel gazetesi, okurlarını 'Evrensel’le Dayanışma Şenliği'ne davet etti. Şenlik, 11 Aralık'ta saat 15.00'de Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde gerçekleşecek.

Artı Gerçek- Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından resmi ilan reklam yayımlama hakkı tümüyle iptal edilen Evrensel Gazetesi dayanışma şenliği düzenliyor.

Evrensel'e Eylül 2019’da alınan karar sebebiyle üç yıldır ilan verilmiyordu. Alınan son kararla, askıda tutulan bu hak tümüyle iptal edildi.

Evrensel tarafından yayımlanan açıklamada "27 yıldır çok sayıda baskıya maruz kalan Evrensel, şimdi de ekonomik ambargoyla susturulmak isteniyor" denildi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Evrensel, resmi ilan yayımlama hakkının iptal etme gerekçelerini tek tek, belgeleriyle çürütmesine rağmen Basın İlan Kurumu kararında ısrar etti, gayriciddi gerekçelerle aldığı yasak kararını ise sürdürdü.

Gerekçelerinden birini ise “okurlarının birden fazla gazete alması” oluşturuyordu. Okurlarımızın Evrensel’le dayanışması “suç” sayıldı.

Evrensel okurları ise bu susturma girişimine, sansür yasasıyla sesimizin kesilmek istenmesine karşı, halkın haber alma özgürlüğü ve basın özgürlüğünü savunmak üzere “Evrensel’le Dayanışma Şenliği” düzenliyor.

11 Aralık 2022 Pazar günü 15:00-19:00 saatleri arasında Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek dayanışma şenliğine sen de katıl, bu dayanışmaya güç ver.”

Şenlikte Zeynep Bakşi Karatağ, Mercan Selçuk Dans Topluluğu, Apolas Lermi, Kezzo, Ruhi Su Dostlar Korosu, Mengene, Mehmet Atlı, Mahmut Çınar ve Haluk Tolga İlhan sahne alacak.

Şenliğin davetiyeleri Kadıköy'de Mephisto Kitabevi, Leylak Yeldeğirmeni, Yaykoop Kitabevi, Yolda Sahaf, Ginko Kitap ve Moda Sahne'den temin edilecek. Şişli'deki temin noktaları ise Ran Kurtuluş, Fotika Kafe ve Nostalji Kitabevi olacak.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar