'Ey Amed bir kez daha başardınız'

'Ey Amed bir kez daha başardınız'
Diyarbakır Newrozu'ndan seslenen HDP Sözcüsü Osman Baydemir: Ey Amed halkı bir kez daha başardınız. Bugünkü coşkunuz ve sahiplenişiniz, Kürt halkına...

Diyarbakır Newrozu'ndan seslenen HDP Sözcüsü Osman Baydemir: Ey Amed halkı bir kez daha başardınız. Bugünkü coşkunuz ve sahiplenişiniz, Kürt halkına biçilmek istenen korku kefenini ve zulmünü dişinizle, tırnağınızla ve yüreğinizle yırttınız. 

ARTI GERÇEK – HDP Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır Newrozu’nda konuştu.  Hükümete yüklenen Baydemir, Ankara'ya da çağrıda bulundu.

‘EY AMED HALKI BİR KEZ DAHA BAŞARDINIZ’

"Allah’ın rahmetine maşallah yine Newroz alanını doldurdunuz; onurunuza, değerlerinize, geleceğinize sahip çıktınız. Bana sorarsanız Allah’ın rahmeti nedir bu topraklar için derseniz. Bugün sizler her biriniz yüreğinizle Allah’ın rahmetini zalimlere gösteriyorsunuz, bakın zulüm ve baskıyla halk baş eğmiyor. Bir kez daha diyorum ki ey Amed halkı kardeşlerim bir kez daha başardınız. Zulmün kefenini yırttınız. Bugünkü coşkunuz, sahiplenişiniz, Kürt halkına biçilmek istenen korku kefenini dişinizle, tırnağınızla ve yüreğinizle yırttınız.

BARIŞI BİR SEÇİME KURBAN ETTİLER

Bundan birkaç yıl önce yine bu meydanda Newroz coşkusuyla Sayın Öcalan’ın manifestosuyla bir müzakere masası kuruldu. Sizlerden milyonlardan alınan destek ve dayanışmayla milyonlardan alınan onayla müzakere masasına güller koyduk güller. Ama maalesef o barış gülü emekle sulanacağına, gül bahçesinin güllerini soldurmaya çalıştılar. Barışı bir seçime kurban ettiler. Barışı kendi istikballerine, koltuklarına, mevkilerine ve makamlarına kurban ettiler.

ANKARA ÇAĞRIMIZDIR

2013 Newroz’undan bugüne değin 2 yıllık çatışmasızlık döneminin huzurunu bütün bu toplum yaşadı. Bir kez daha Ankara’ya, devlet aklına çağrımızdır. 2 yıllık müzakere döneminde, Kürt halkıyla diyalog kurduğunuz için ülke hem içeride hem dışarıda bir umut havası haline dönüştü. Ne zaman ki müzakere masasını devirdiniz, baskı ve şiddetle sonuç almaya çalıştınız, ne zaman ki MHP ve Ergenekon ile ittifak kurdunuz ülkenin her bir yanı yangına döndü yangına.  Amed savaşa ‘Hayır’, çatışmaya ‘Hayır’ diyor, ‘Birlikte yaşam’ diyen bir coşku var burada. Bir kez daha bu coşkunuz karşısında saygıyla eğiliyorum.

BU YOL YOL DEĞİL

Çatışmayla, savaşla, baskı-zulüm ve zorla eş başkanlarımız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız 5 bini aşkın partilimiz şu anda cezaevinde. Beş aydır Anayasa Mahkemesi kendi içtihadına sahip çıkmıyor. Belediye başkanlarımız, eşbaşkanlarımız şu an da cezaevinde ama hiç şüpheniz olmasın onlar özgürlük mahkumlarıdır, tıpkı sizin yaptığınız gibi zulme, savaşa karşı boyun eğmedikleri için hep onurla anılacaklar. Ama onları cezaevine koyan AKP-MHP-Ergenekon ittifakı onların cezaevine konulduğu günden bugün tek sıfatları var onların, zindancıbaşı. Zindancıbaşına hep birlikte Newroz alanında ‘Hayır’ diyoruz. Ant olsun ki Demirtaş, Yüksekdağ, Anlı ve Kışanak birgün mutlaka bizlerle olacaklar. Baskıyla, zorla, zulümle sonuç alacaklarına inananlar Newroz alanına çok iyi baksınlar. Newroz alanı hepinize bir çağrıda bulunuyor. Özü şudur; ey hükümet, ey devlet, ey devlet aklı, bu yol yol değildir. Gelin bu yoldan vazgeçin.

Bugün Amed halkı hep birlikte önünüze bir yol koyuyor. Barışa ve özgürlüğe giden yolun kapısını açtınız sizler. Hayırlı olsun. Şırnak, Cizre, Sur ve Gever için hani diyorlardı ya taş üstüne taş baş üstüne baş bırakmayacağız, şimdi o zalimler yeni bir anayasa paketiyle toplumun huzuruna çıkıyorlar. Yaptıkları bütün zulümleri halk eliyle onaylatmaya çalışıyorlar. Kayyum uygulamasını halk eliyle onaylatmaya çalışıyorlar. Amed halkına hep beraber soruyoruz. 82 Anayasasında Kürtler, Aleviler var mıydı? Getirmiş oldukları bu pakette demokrasinin D’si var mı, Kürde özgürlük var mı? (Alandan ‘Hayır’ yanıtları verildi). Ha 82 Cunta Anayasası ha AKP-MHP faşizm dayatması. Al birini vur öbürüne.

NE YAPARSANIZ YAPIN BURASI ÖZGÜR YAŞAYACAK

Kardeşlerim hatırlarsınız yine bu meydanda sizlere hitap ederken, hükümet bir ekonomik paket açmıştı. O pakete, hep beraber ‘Paketlerinde kabak (Kundir) çıkmış’ dedik. Şimdi dayatmış oldukları bu paketin içinde aynı zamanda 1980 cunta darbesinden bugüne dek emeğinizle elde etmiş olduğunuz bütün kazanımlar geri alınıyor. Ülke karanlığa sevk edilmek isteniyor. Bir kez daha bu meydandan karanlığa ‘Hayır’ diyoruz, faşizme ‘Hayır’ diyoruz. Sizin içinizden evlatlarınız, örneğin Sebahat Tuncel şu an cezaevinde, onu cezaevine koyan anlayış ve zihniyetten bize hiçbir hayır gelmez. Binbir emekle önümüze barajlar ve setler koymuşlardı, engeller koymuşlardı. Yüzde 10 barajını sizler çığ oldunuz, aştınız. 80 parlamenter Meclis’e gönderdiniz. Bu paketle yüzde 10 barajını yüzde 50 artı 1’e çıkarıyorlar. Amaçları Kürdün iradesi yönetime yansımasın. Siz ne yaparsanız yapın burası özgür yaşayacak ant olsun.

Kürt halkı ve Kürdistan halkı sizlerle onur duyuyor. Bir kez daha bütün topraklardaki Kürtlere çağrımdır. Ala rengin özgürlüğün nişanıdır, gelin ittifakımızı kuralım. İnanıyorum ki sizin bu duruşunuzla bu kış bizim son kışımızdır. Özgürlüğün, barışın ve eşitliğin müjdesidir."

AHMET TÜRK'ÜN KONUŞMASI 

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Newrozu’nda halka hitap etti. "Bizler çok iyi biliyoruz ki bu halka ne kadar zulüm yaparsanız yapın, size karşı boyun eğmiyor" sözleriyle konuşmasına başlayan Ahmet Türk, "Bugün yine büyük bir zulüm var ancak Amed Newroz alanı sizlerin coşkusuyla sesini tüm dünyaya duyuruyor. Direniş ve coşkunuz baş göz üstüne" dedi.

‘ZULME RAĞMEN KAZANACAĞIZ’

Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün dünyanın gözü Amed Newrozunda. Bu Amed Newrozunda Kürtler ne istiyor, talebi nedir diye. Biz bugün sesimizi, talebimizi bütün dünyaya ileteceğiz. Bu Newrozun adı ‘Kazanacağız’ Newrozudur. Kimsenin şüphesi olmasın bütün baskılara, zulüm politikalarına rağmen kazanacağız. İrademiz ve inancımızla varmak istediğimiz noktaya mutlaka ulaşacağız. Engellenemez.

DÜN DE SONUÇ ALMADILAR BUGÜN DE ALAMAZLAR

Biliyoruz ki yıllardan beri siyasetin içinde bir kardeşiniz olarak birçok zulüm ve baskılarıyla karşı karşıya kaldık. 12 Eylül’leri yaşadık 90’larda köylerin yakılmasının şahidi olduk. Kürt halkı sindirilmek istendi, susturulmak istendi. Ama özgürlük mücadelemiz, davamız kartopu gibi daha büyük bir inanç ve özveriyle büyüyerek buraya geldi. Bugün de zulüm politikaları devam ediyor. Her türlü oyunun oynandığI bir süreçteyiz. 2017 Newrozunu kutlarken, Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmak için Kürt halkı bütün Kürdistan’da büyük bir saldırıyla karşı karşıyadır. Minbic’te, Bab’ta Kürtlerin geleceğini karartmak için yoğun bir baskının içinde olduklarını görüyoruz. Baskılar hiçbir dönemde para etmemiş bugün de etmeyecek.

ORTAK AKILLA SORUNLARI ÇÖZEBİLİRİZ

Ancak diyalogla, ortak akılla sorunları çözebiliriz. Dünya örnekleri var. Kolombiya’da 200 binin üzerinde insan öldü ancak sonunda barışla sonuçlandı. Güney Afrika’da baskı ancak barışla diyalogla sona erdi. Biz diyoruz ki sindirme susturma politikanızdan vazgeçin. Kürt halkının geleceğini karartacak politikalardan vazgeçin. Gelin Sayın Öcalan’ın 2013 Newrozunda ortaya koyduğu düşünceler çevresinde barış ve diyalog yolunu geliştirin. Bundan başka yol yok.

ŞENGAL’İN FATURUSA AĞIR OLUR

Evet, aslında bugün Türkiye halkları da bu yönetim anlayışının, bu ırkçı ve milliyetçi anlayışın toplumu nereye götürdüğünü çok iyi görüyor. Vicdan sahibi insanlarla bu yönetim anlayışına karşı yavaş yavaş seslerini yükseltmeye çalışıyor. Eğer biz gün geçtikçe birliğimizi genişletmezsek sorunlarımızı ortak akılla dile getirmezsek, inanın ki tarih önünde sorumlu oluruz. Eğer Şengal‘de bugün Kürt halkının inancı olan, değeri olan Şengal halkının geleceğini karartmak isterseniz, inanın ki bunun faturası çok ağır olur. Şengal’de birilerinin Kürtleri karşı karşı getirmek istediği oyunları görerek, bu oyunu oynayanlar tarih önünde, halkımız önünde mahkum olacaklardır.

MEYDAN ‘HAYIR’I HAYKIRDI

Bu görkemli Newrozdan sonra 16 Nisan’da bir referandum var. Herkes Kürtler ne diyecek diye soruyor (‘Hayır’ sloganları yükseldi). Elbette ki bu referandum sadece Kürtlerin geleceği için değil bütün halklar için önemlidir. Kürtler için başka bir anlamı var. Bugün eş genel başkanlarımız zindanda. Bu zindan politikalarını yürütenlere ‘Evet’ mi diyeceğiz (Alandan ‘Hayır’ sloganları yükseldi). 80 belediyemize kayyum atandı ‘Evet’ mi diyeceğiz (Kitle ‘Hayır’ karşılığını verdi). Yine Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak vahşetine ‘Evet’ mi diyeceğiz (‘Hayır’ cevabı verildi)

 

DTK EŞ BAŞKANI LEYLA GÜVEN'İN KONUŞMASI 

 

Diyarbakır Newrozu’nda konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Mesut Barzani’ye "AKP ile ittifaktan vazgeç" çağrısı yaparak, "Gelin ittifakınızı kurun. Ne zamana kadar köle olarak yaşayacağız?" sözleriyle Kürt liderlere seslendi. Güven, "Newrozumuzu 16 Nisan’a taşıyacağız. Şimdiden kazandık" dedi.

"AKP, MHP ile ittifak kurdu. Şu an Kürdistan kentlerinde 3 hilal adıyla operasyonlar başlattılar. Bizler de onlara diyoruz ki; hani bin operasyonun sahibi nerede? Mehmet Ağar nerede? Sizler Kürt halkını bitiremezsiniz. Bunu böyle bilin. Bizler AKP ve MHP ittifakını anlıyoruz. Ancak AKP ve KDP arasındaki ittifakı hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Zaten AKP Kürtleri Kürtlerin eliyle öldürmek istedi. Buradan Sayın Barzani’ye çağrıda bulunuyoruz. Bu ittifaktan vazgeç. Bunun hiçbir Kürde yararı yok. Şengal’de ortaya çıkan utanç verici durumdan vazgeçin. O annelerden utanın."

4 parçadaki Kürt liderlerine seslenen Güven, "Gelin ittifakınızı kurun. Ne zamana kadar köle olarak yaşayacağız" diye sordu. Güven, şimdiden kazandıklarını söyledi.

Güven konuşmasının sonunda Türkçe konukları selamlayarak, "Newrozumuzu 16 Nisan’a taşıyacağız. Halkların başına bela olan AKP’yi bütünüyle defedeceğiz. Bugün Newroz alanlarını dolduran bütün halkımıza saygılarımızı gönderiyoruz. Mutlaka kazanacağız. An serkeftin an serkeftin" diyerek sözlerini sonlandırdı.

ÖCALAN'IN NEWROZ'U KUTLANDI 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yeğeni HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, aile ve avukatları adına okuduğu mesajda, Öcalan’ın Newroz'unu kutladı. Dilek Öcalan’ın sözleri sık sık "Bijî Serok Apo" sloganlarıyla kesildi.

 

Öne Çıkanlar