Eylem Tok ve oğlunun ABD'deki ilk duruşması görüldü: Tutukluluk halinin devamına karar verildi

Eylem Tok ve oğlunun ABD'deki ilk duruşması görüldü: Tutukluluk halinin devamına karar verildi
Eyüpsultan'daki trafik kazasında Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduktan sonra ABD'ye kaçan Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok'un tutukluğunun gözden geçirileceği duruşma bugün Boston'da görüldü. Tok'un tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Artı Gerçek - İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduktan sonra oğluyla yurtdışına kaçan ve geçtiğimiz günlerde ABD'de tutuklanan Eylem Tok ile oğlu Timur Cihantimur, hakim karşısına çıktı.

Boston'da görülen duruşmada yargıç, Eylem Tok'un tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 27 Haziran Salı günü yapılmasına karar verdi. ABD’de hakim karşısına çıkan Timur Cihantimur’un da tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 20 Haziran’da yapılmasına karar verildi.

Voa Türkçe'nin duruşmayı izleyen muhabiri Mehmet Sumer'in aktardığına göre, Eylem Tok duruşma sonunda izleyiciler arasından kendisine "Bir katil annesi olmak nasıl bir duygu?" diye seslenen bir Türkiye vatandaşına "Allahu ekber" diyerek yanıt verdi.

BAKAN TUNÇ'TAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ülkemize iade talebimiz kapsamında ABD'de yakalanarak gözaltına alınan, Boston’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan ve bugün ayrı ayrı hakim karşısına çıkarılan şüpheli Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiş, Eylem Tok’un duruşması 27 Haziran’a, oğlu Timur Cihantimur’un duruşması 20 Haziran’a ertelenmiştir. Adaletin tecellisi için şüphelilerin ABD’den ülkemize iadeleri hakkında gerekli girişimlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz."

AVUKATI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Tok'un avukatı Brendan Kelley, müvekkilinin serbest bırakılması gerektiğini savunarak, Türk yasalarına göre bir ebeveyn tarafından işlendiğinde suçun cezasız kalabileceğini ve bu durumun ABD-Türkiye anlaşması uyarınca iadeye uygun olmayabileceğini iddia etmişti. Kelley, "Müvekkilim, iade edilmesi bile mümkün olmayan bir şey için gözaltında tutuluyor" demişti.

NE OLMUŞTU?

Kaza, 1 Mart Cuma günü saat 23.30 sıralarında Mithatpaşa Mahallesi Davutpaşa Caddesi’nde meydana gelmişti.

Üç ATV motoru ile geziye çıkan Oğuz Murat Aci, Tahsin Arslan, Süleyman Arslan, Hasan Topal, İbrahim Gümüş, motorlardan birinin arızalanması üzerine emniyet şeridinde durmuştu.

Evli ve bir çocuk babası Oğuz Murat Aci, bir ATV motorunun ışıklarını yakarak önlem almaya çalışmıştı. Diğerleri ise arızalanan motorla ilgilenmişti. O sırada aynı yönde seyir halinde olan Timur Cihantimur'un yönetimindeki lüks cip, emniyet şeridinde bekleyenlere çarparak sulama kanalına düşmüştü. Kazada Oğuz Murat Aci olay yerinde ölürken, Tahsin Arslan, Süleyman Arslan, Hasan Topal, İbrahim Gümüş yaralanmıştı.

Kazadan sonra Timur Cihantimur'un annesini arayıp yardım istediği, olay yerine gelen yazar Eylem Tok’un oğlunu kendi aracına alarak kaçtığı tespit edilmişti. Kazaya karışan lüks cip ise olay yerinde bırakılmıştı. Polisin çalışması sonucu, anne Eylem Tok’un, yaşı tutmadığı için ehliyeti olmayan oğlunu da alarak gece 02.00’de havalimanına gittiği, oradan Mısır’a kaçtıkları belirlenmişti.

Eylem Tok, oğlunu oradan da ABD’ye kaçırmıştı. Tok ve oğlunun New York'ta bir taksiye gülerek binerken çekilen fotoğrafı infial yaratmıştı.

Olayla ilgili soruşturma sürerken 6 Mart’ta İstanbul başsavcılığı, anne ve oğlunun ifadelerinin alınması için yakalama kararı çıkarmıştı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, anne ve oğulun ABD’den iadesinin istendiğini ve gerekli belgelerin iletildiğini söylemişti. (HABER MERKEZİ),

Öne Çıkanlar