Süt ürünlerine zam esnafı da vurdu: Diyarbakır Peynirciler Çarşı’ndaki 84 dükkândan 62'si kapattı

Süt ürünlerine zam esnafı da vurdu: Diyarbakır Peynirciler Çarşı’ndaki 84 dükkândan 62'si kapattı
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Haziran 2022 18:40
A+ A-
Süt ve süt ürünlerine gelen fahiş zamların girdi maliyetlerini artırması nedeniyle esnaf kepenk indiriyor. Çarşıda sadece 22 dükkan kaldı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi’nin Mardinkapı semtindeki süt ve süt ürünleri satışının yapıldığı Peynirciler Çarşısı’ndaki 84 dükkândan 62'si artan fahiş fiyatlar nedeniyle kapandı. Çarşıda sadece 22 dükkân açık kaldı. Süt ve süt ürünlerine gelen fahiş zamlar nedeniyle esnafın bir kısmı sektör değiştirirken, bazıları da girdi maliyetlerine bağlı fiyatların yüzde 300'ün üzerine çıkması nedeniyle dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Çarşı esnafı, Diyarbakır bölgesine has olan kışlık Karacadağ örgülü peynirin kilosunun geçen yıl 17-22 lira olduğunu, bu yıl ise 90-100 liraya kadar çıktığını belirtterek yurttaşın alım gücünün olmadığını söyledi. 

‘FİYAT ARTIŞI KIŞLIK PEYNİR YAPTIRMA GELENEĞİ ORTADAN KALDIRDI’

Sözcü’de yer alan Özgür Cebe’nin haberine göre çarşı esnaflarından Aziz Günel, fiyatların aylık bazda değil, artık günlük, hatta saatlik bazda arttığını, bu nedenle kışlık peynir yaptırma geleneğinin de ortadan kalktığını söyledi. Günel, şöyle konuştu: "Eskiden ilkbahar yağmurlarıyla birlikte otlar yeşerdiği gibi süt bol olurdu. İnsanlar bir sonraki kış için ilkbahardan aile nüfusuna ve bütçesine göre Karacadağ örgü ve erimiş dediğimiz peynir yaptırır, soğuk hava deposuna bıraktırır ve sonbaharda da alırdı. Şimdi insanlar değil 20 kilo, 2 kilo bile peynir alacak güçte değil. Yoksulluğu iliklerine kadar yaşıyor insanlar. Bugün 15 kilo bir teneke peynir 1800 lira. Nasıl yapsın fakir, fukara? Çiğ sütün kilosu 20 liraya doğru gidiyor."

‘BÖYLE BİR DÖNEM HİÇBİR ZAMAN YAŞAMADIK’

Son 1 yılda hızla yükselişe geçen enflasyona bağlı girdi maliyetleri, çiftçinin belini iyiden iyiye bükerken, yem, saman ve mazot fiyatlarındaki artış doğrudan yüzde 300'e varan oranda süt ve süt ürünlerine yansıyınca peynirci esnafı çaresizce dükkânlarını birer birer kapatmak zorunda kaldı. Son 6 ayda dükkanların kapanmasıyla geçmiş yıllarda yoğunluğuyla cıvıl cıvıl olan çarşıya adeta matem havası hakim oldu. Peynirci Aziz Günel, "İnsanlar daha ucuz olan salamura peyniri bile alamıyor. Esnaf bu yükü taşıyamayınca birçoğu kepenklerini kapatmak zorunda kaldı. Böyle bir dönem hiçbir zaman yaşamadık. Bu fiyatların artık bir yerde durması gerekiyor. Akşam, sabah fiyat mı değişir?" dedi.

‘PEYNİRİN KİLOSU 90-100 LİRA’

Diyarbakır bölgesine has olan kışlık Karacadağ örgülü peynirin kilosunun geçen yıl 17-22 lira olduğunu, bu yıl ise 90-100 liraya kadar çıktığını belirten 40 yıllık esnaf Şevket Demir, fiyatların gün aşırı artış göstermesi nedeniyle çarşıda birçok esnafın kepenklerini kapatmak zorunda kaldığını söyledi.

Öne Çıkanlar