Fatih Belediyesi göçmenlere ev kiralamayı yasakladı

Fatih Belediyesi göçmenlere ev kiralamayı yasakladı
Ocak 2021 döneminden itibaren uygulanan karar kapsamında çok sayıda göçmen ilçeden ayrıldı.

Fatih Belediyesi, Ocak 2021 döneminde alınan kararlar kapsamında ilçede göçmenlere ev kiralanması yasaklandı. Göçmenler oturma izni olsalar dahi Fatih İlçesinde konut kiralayamıyorlar.

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan alınan karar ve elde edilen sonuca dair açıklamalarda bulundu. İstanbul'da milyonlarca mülteci yaşarken en fazla müşteri ağırlayan ilçelerin başında Fatih geliyor. Fatih Belediyesi Ocak 2021 döneminde göçmen sorununa dair bazı adımlar atmış ve göçmenlere ev kiralanmasını yasaklamıştı.

Konuya ilişkin Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'a konuşan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan gelinen noktaya değindi. Turan konuşmasının başına ilçede göçmenlerin oturma izinleri dahi olsa ev kiralayamadıklarını hatırlatarak rakamlar verdi. Alınan kararın ardından Fatih'ten 8 ayda 7 bin göçmenin ilçeden ayrıldığını ifade eden Ergün Turan şu ifadeleri kullandı.

‘FATİH'TE HERHANGİ BİR EV KİRALAYAMAZ’

"Şimdi biz klasik manada bazıları gibi göçmen karşıtlığı üzerinden konuşmuyoruz. Ama şöyle de demiyoruz; yani bir şey yokmuş da demiyoruz. Bir sorun var. Bu sorun yönetilmediği zaman sorun olur. Biz yönetiyoruz. Bir karar aldık birinci ayın 17'sinden, 2021'den itibaren Fatih'te ve Esenyurt'ta; bu bizim Bakanlıktan ricamız oldu, İstanbul'da yaşama izni olan herhangi bir yabancı, ikamet izni olan bir yabancı, Suriyeli ya da başka memleketli Fatih'te herhangi bir ev kiralayamaz."

Fatih Belediye Başkanı Egün Turan konuşmasının devamında "Artık daha fazla göçmen yerleşmemeli" dedi. Sosyal dokuda tahribat oluştuğunu ifade eden Turan, Fatih'te yılın ilk 8 ayında 7 bin göçmenin ayrıldığını duyurdu. Ergün Turan ilçede 50 bin göçmen varken bu sayının azaldığını da sözlerine ekledi.

Öne Çıkanlar