Ferhat Tunç hakkında kırmızı bülten çıkarma talebine mahkemeden ret

Ferhat Tunç hakkında kırmızı bülten çıkarma talebine mahkemeden ret
Yayınlanma:
A+ A-
Adalet Bakanlığı’nın Ferhat Tunç hakkında kırmızı bülten çıkarılması yönündeki talebi mahkemece reddedildi. Bakanlığın kırmızı bülten talebi hakkında paylaşım yapan Tunç: "Anlaşılan odur ki burada yaptığım eserler ve konser faaliyetim tehdit sayılıyor."

Artı Gerçek - Sanatçı Ferhat Tunç hakkında, dönemin başbakanı Binali Yıldırım’a “hakaret” ettiği iddiasıyla açılan davanın 11'inci duruşması Büyükçekmece 16'ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tunç’un avukatı Fatma Hopikoğlu duruşmada hazır bulundu.

Av. Hopikoğlu, müvekkilinin beraatını istedi. Mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı'nın Tunç’un yakalanması için hakkında "kırmızı bülten" çıkarılmasını talep ettiğini belirtti.

DURUŞMA 20 ARALIK'A ERTELENDİ

Adalet Bakanlığı’nın sanatçı Ferhat Tunç hakkında kırmızı bülten çıkarılması yönündeki talebi mahkemece reddedildi. Mahkeme, söz konusu talebi kabul etmediğini ve yakalama emrinde herhangi bir değişiklik yapmayacağını ifade etti. Duruşma, 20 Aralık 2023'e ertelendi.

ALMANYA, HAKKIMDAKİ İDDİALARI DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİYOR

Sanatçı Ferhat Tunç da konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Tek faaliyetim sürgün koşullarında nefes almamı sağlayan müziğim diyen Tunç, "Adalet Bakanlığı hakkımda kırmızı bülten çıkartılması talebinde bulunmuş. Ülkeden ayrılmama neden olan, hakkımda açılmış davaları avukatım Fatma Hopikoğlu aracılığıyla takip etmekteyim. İkamet ettiğim Almanya'da ifademin alınması için her seferinde talebimiz oldu. Almanya, tüm davalarla ilgili Türk yargısının ifademin alınması yönündeki talebini her seferinde geri çevirdi; hakkımdaki iddiaların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek." ifadelerini kullandı.

'ESERLERİM VE KONSER FAALİYETİM, TÜRKİYE İÇİN BİR TEHDİT SAYILIYOR'

Kırmızı bülten talebinde yurt dışı faaliyetlerine dikkat çekildiğini belirten Tunç şöyle devam etti:

"Doğrudur, yeni eserler üretirken, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede konserler de veriyorum... Anlaşılan odur ki burada yaptığım eserler ve konser faaliyetim, Türkiye için bir tehdit sayılıyor! En son 'Çapulcu' adlı eserime bozulmuş olduklarını da aklımdan geçirmedim değil. Bunun için yapabileceğim bir şey yok"

Interpol'ün Türkiye'nin bu talebini kabul etmeyeceğini ve geri çevireceğine inanıyorum. Böylesine keyfi dayatmalarla sürgünde de olsam seyahat özgürlüğümle birlikte sanatsal faaliyetlerimin engellenmesine izin vermeyeceğim. Talebin reddedilmesi için hukuki itirazlarım olacak elbette.

Son olarak "Adalet Bakanlığını bu konularda daha dikkatli olmaya davet ediyorum" diyen Tunç paylaşımında "Ayıptır, günahtır! Geçmiş yıllardan ders çıkarılmalı; bu hamleler ülkenin tarihinde kara bir leke olarak kalır!" ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar