Festival iptallerinin ardından spor etkinliklerine de engelleme: İzmir'de Avukat Spor Oyunları'na yasak

Festival iptallerinin ardından spor etkinliklerine de engelleme: İzmir'de Avukat Spor Oyunları'na yasak
Yayınlanma:
A+ A-
Avukatlar arasındaki dayanışmayı sağlamak için İzmir’de 1200 avukatın katılımıyla yapılması planlanan Avukat Spor Oyunları’na valilik kararıyla yasak getirildi.

AKP iktidarında konser ve festivallerin yasaklanmasının ardından şimdi de sportif faaliyetler de engellenmeye başlandı. İzmir’de 1200 avukatın katılımıyla yapılması planlanan ‘Avukat Spor Oyunları’na yasak geldi. Türkiye genelindeki barolara bağlı avukatların katılacağı spor müsabakalarında sadece futbol, voleybol ve basketbol takımlarının oyunları bulunuyordu. İzmir Valiliği’nin iptal kararı sonrası Türkiye genelinden gelecek olan avukatların, uçak biletlerini ve otel rezervasyonlarını iptal etmek zorunda kaldığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre İzmir Barosu, Türkiye genelindeki avukatlar arasında dayanışmayı sağlamak için Avukat Spor Oyunları şiarıyla etkinlik düzenlemek için karar aldı. Baro yönetimi, ağustos ayında İzmir Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne resmi olarak başvuru yaparak, 1200 avukatın katılım için açık ve kapalı spor tesisleri ile sahaların kullanımı için yer tahsisi istedi. Federasyonlardan da hakem ve gözlemci için görevlendirme yapılmasını talep etti. Baronun etkinliklerinde söyleşi, konferans, konser gibi toplu bir program olmayacağı açık olarak belirtildi.

VALİLİK İLK ÖNCE İZİN VERMİŞ, GENÇLİK SPOR MÜDÜRLÜĞÜ DE YER TAHSİS ETMİŞTİ

Gençlik Spor İl Müdürlüğü yönetimi, baroya sözlü olarak valiliğin izin verdiğini ifade ederek organizasyon için salon ve sahaları tek tek planlayarak tahsis etti. Ancak, iki gün önce baro yönetimini arayan müdürlük, organizasyonun valiliğin izin vermemesi nedeniyle yapılamayacağını bildirdiği, yer tahsisindeki görevlendirmeleri de geri çektiği öğrenildi. İptal gerekçesini açıklamayan kurumun, muhatap olarak da İzmir Valiliği’ni gösterdiği belirtildi.

Karar sonrası Türkiye genelinden gelecek olan 6 erkek, 2 kadın futbol takımı, 16 kadın, 10 erkek voleybol takımı ve 12 erkek ile 3 kadın basketbol takımlarına organizasyonun iptal edildiği duyuruldu. Spor etkinliğine İzmir dışından gelecek olan avukatların da uçakları ve otel rezervasyonlarını müsabakalara bir hafta kala iptal ettiği bildirildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar