Fincancı'nın duruşması 23 Aralık'ta: TTB'den çağrı

Fincancı'nın duruşması 23 Aralık'ta: TTB'den çağrı
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın 23 Aralık’ta görülecek duruşması için katılım çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - İstanbul Tabip Odası, meslek örgütlerine yönelik baskı ve Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın 23 Aralık’ta Çağlayan Adliyesi’nde görülecek duruşmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. “Hekimler Susmaz, TTB susturulamaz” şiarıyla İstanbul Tabip Odası'nın Cağaloğlu'nda bulunan binasında yapılan toplantıya çok sayıda hekim katıldı.

İKTİDARIN ÇABASI

Toplantıda konuşan TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut, Anayasa’nın 135’inci maddesinin, meslek örgütlerinin özerklik hakkını korumaya yönelik olduğunu hatırlatırken, iktidarın ise bu maddeye rağmen “uydurma” deliller ile meslek örgütlerini yıldırma, işlevsizleştirme ve yandaş kılma çabası içerisinde olduğuna dikkat çekti. Odalarının iktidarın hedefinde olduğunu belirten Bulut, “Bizler ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ dahil olmak üzere, Covid 19 döneminde pek çok sorunlu konuyu kamuoyuna teşhir etmekle görev almış bir örgütüz” ifadelerini kullandı.

‘TERS DÜŞEBİLMEYİ GÖZE ALIYORUZ’

İstanbul Tabip Odası Başkanı Nergis Erdoğan ise, TTB ve Tabip Odaları’nın tarihi boyunca etik-bilimsel temellerle hekimlik değerlerini savunup, hekim hakları yanı sıra halk sağlığını öncelediğini belirtti. Tüm bu nedenlerden dolayı iktidarlarla ters düşebilmeyi bile göze aldıklarını ifade eden Erdoğan, ülkede meslek örgütlerinin güçsüz, etkisiz kılınmaya çalışıldığına işaret ederek, “Bunun en belirgin örneği 1980 askeri darbesi döneminde yasa değişiklikleri ile TTB’ye yönelik mali, mesleki kısıtlamalar getirilmesi ve yasada var olan yetkilerinin uygulanmasında bürokratik engeller çıkarılmasıdır” dedi.

'SALDIRILAR DORUK NOKTASINA ULAŞTI'

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasına da değinen Erdoğan, Fincancı’nın tutuklanmasıyla meslek örgütlerine yapılan saldırıların doruk noktasına ulaştığına dikkat çekti. Erdoğan, “Tehdit ediliyor olsak bile, tıbbi bilgimizi, insan haklarını ve bireysel özgürlükleri çiğnemek için kullanmayacağız” dedi.

FİNCANCI’NIN DURUŞMASINA ÇAĞRI

Tüm meslektaşlarına, Fincancı’nın 23 Aralık’ta İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek davasına katılma çağrısı yapan Erdoğan, İstanbul Tabip Odası olarak o güne ilişkin hazırladıkları programı paylaştı.

İstanbul Tabip Odası tarafından planlanan 23 Aralık programı şu şekilde:

*08.30: Basın Açıklaması (İstanbul Çağlayan Adliyesi Önü)

*09.30: Duruşma (İstanbul Çağlayan Adliyesi 24. Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu)

*Duruşma Sonrası Basın Bilgilendirmesi (İstanbul Çağlayan Adliyesi Önü)

*Daha sonra İstanbul Tabip Odası’nda Basın Açıklaması) (MA)


Öne Çıkanlar