Hacer Foggo: Kılıçdaroğlu, gezileri sırasında uyuşturucu gerçeğini gözlemledi

Hacer Foggo: Kılıçdaroğlu, gezileri sırasında uyuşturucu gerçeğini gözlemledi
Yayınlanma:
A+ A-
Kemal Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı videoda kendisine eşlik eden Hacer Foggo, videoyu yayınlamaya nasıl karar verildiğini, Türkiye’de uyuşturucu madde kullanımı ve yaygınlaşması sorununu Artı Gerçek’e değerlendirdi.

Seda TAŞKIN


ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam sosyal medya hesabından paylaştığı video ile Türkiye'nin uyuşturucu çetelerinin çatışma alanına döndürüldüğünü ileri sürdü. Özellikle metamfetamin adlı sentetik uyuşturucunun yaygınlığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu’nun gündem belirleyen videosunda kendisine, Derin Yoksulluk Ağı kurucusu ve CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo Hacer Foggo da eşlik etti.

Hacer Foggo, yayınladıkları videoyu, buna neden olan faktörleri ve Türkiye’de uyuşturucu madde bağımlılığını Artı Gerçek’e değerlendirdi.

VİDEO KILIÇDAROĞLU’NUN TALEBİYLE HAZIRLANDI

Foggo videonun hazırlanması talebinin bizzat ana muhalefet liderinden geldiğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun saha gözlemlerinin, özellikle gezileri sırasında ailelerden bu yönde gelen taleplerin videonun hazırlanmasına karar verilmesinde etkili olduğunu belirten Foggo sürecin aşamalarını şöyle aktardı:

“CHP bu konuda uzun zamandır raporlar hazırlıyor. Benden de daha önce mahallelerde uyuşturucu kullanımına ilişkin rapor hazırlamam istendi. Türkiye’de uyuşturucu kullanımı arttı, neredeyse 81 ilde bu konuyla mücadele eden aileler var. Ama diğer yandan da Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) yetersiz, aileler çocuklarını tedavi ettiremiyorlar. Yurt gezilerinde bu yönde yapılan gözlemler ve ailelerden gelen talepler de bu videonun hazırlanmasında etkili oldu, süreç böyle gelişti.”

15-24 YAŞ GRUBUNDA UYUŞTURUCU KULLANMA ORANI YÜZDE 73,6 ARTTI

Hacer Foggo, uyuşturucu kullanımında artış olduğuna dair verilerin emniyetin yaptığı araştırmalara ve akademisyenlerin hazırladığı raporlara da yansıdığını belirten Foggo, Türkiye’yi uyuşturucu konusunda büyük bir tehlikenin beklediğini bu raporlardan örnekler vererek anlattı:

“Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Narkolog raporu ve Emniyet’in diğer ilgili raporlarında 2020 yılında 15-24 yaş arası uyuşturucu oranı yüzde 73,6 oranında artmış. Yine 2021 yılında bu oran yüzde 73,7’ü buldu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2019-2020 verilerine göre ise bu oran yüzde 35,4 oranında. En önemli raporlardan biri ise TÜİK’in 2021 verisinde 132 bin 943 çocuğun suça sürüklendiği belirtiliyor. Bu çocukların yüzde 5,1 uyuşturucu ve uyuşturucu madde bulundurmaktan yargılanıyor.”

Hazırlanan raporlar doğrultusunda uyuşturucunun oranının her yıl artış gösterdiğini belirten Foggo’ya göre yoksulluğun derinleşmesi ile metamfetamin bağımlılığı da yaygınlığı arasında doğrudan bir ilişki var.

BAZI MAHALLELERDE UYUŞTURUCU KULLANIMI 11-12 YAŞA KADAR DÜŞTÜ

Ergenlik çağındaki çocukların ekonomik sıkıntılar nedeniyle depresyona girdiğini belirten Foggo, “Çocuklar yiyemiyor, içemiyor, bir kafede bile oturamıyor. Eğer bir çocuk şiddet görmüşse ve depresyondaysa kolayca hedef haline gelebiliyor. En önemli sorunsa gençlerin bu uyuşturucuya kolay erişmesi oluyor” dedi.

Mahallelerde uyuşturucu üzerine yaptığı araştırmaların detaylarını da anlatan Foggo, özellikle 15-19 yaş arasındaki çocuklarda bu oranda ciddi artış yaşandığını ancak ailelerle yaptığı görüşmeler itibariyle de bu yaşın 11-12 yaşa kadar düştüğünü söyledi. Çocuklarda şiddet, istismar gibi nedenlerin madde kullanımını arttırdığını belirten Foggo, uyuşturucu kullanımının erkeklerde daha yaygın olduğunu ancak son dönemde kız çocuklarında da artış yaşandığının altını çizdi.

TÜRKİYE’DE YALNIZCA 26 ATATEM VAR

Madde kullanımının diğer tarafında özellikle çocukların aileleri var. Foggo ailelerin mücadelesinde yalnız kaldığını, bunda ATETEM sayısının yetersizliğinin etkili olduğunu ifade etti.

Foggo’nun dikkat çektiği yetersiz sayı, Sağlık Bakanlığı’nın verileri incelendiğinde de görülebiliyor. Bakanlığın sitesine göre Türkiye genelinde Türkiye Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünce hizmet sunulan toplam 704 yatak kapasiteli 26 AMATEM ve toplam 89 yatak kapasiteli altı adet ÇEMATEM bulunuyor.

'DAHA FAZLA UZMANA VE MERKEZE İHTİYAÇ VAR'

Yoksul mahallelerde yaşanan uyuşturucu artışının sosyal boyutuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Foggo, özellikle sosyal alan ve sokakların çocuklar için büyük önem taşıdığını söyledi. Çocukların kendilerini özgür hissedecekleri kamusal alanların yokluğuna dikkat çeken Foggo, profesyonel desteğin önemine de dikkat çekti ve şöyle konuştu:

“Ailelerin, çocukların bu konuda profesyonel desteğe ihtiyacı var. Suça sürüklenmiş çocuk olarak değil, çocuğa çocuk diye bakılması gerekiyor. Çünkü sonuçta o bir çocuk. Bu şekilde görülüp, desteklenmeli. Daha fazla sosyal hizmet uzmanlarının bu işin içine katmak gerektiğini düşünüyorum. Ama en önemli konu tekrar tekrar söylüyorum AMATEM sayılarının artırılması ve çocukların uygun şekilde tedavi görülmesi gerekiyor.”

Öne Çıkanlar