Frankfurt'ta Newroz kutlandı

Frankfurt'ta Newroz kutlandı
 Frankfurt kentinde Newroz kutlamaları başladı. Düzenlenen mitingde "Hayır" öne çıktı.  ARTI GERÇEK – Almanya’daki merkezi Newroz kutlaması için...

 Frankfurt kentinde Newroz kutlamaları başladı. Düzenlenen mitingde "Hayır" öne çıktı. 

ARTI GERÇEK – Almanya’daki merkezi Newroz kutlaması için binlerce kişi Frankfurt kentinde bir araya geldi. Sarı ve Yeşil olmak üzere 2 kol halinde yürüyüş başladı. Yürüyüşün ardından bir miting düzenlendi.

"Newroz piroz be" pankartının açıldığı yürüyüşte, Almanya tarafından bir süre önce yasaklanan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ile PKK, YPG, YPJ, KCK bayrak ve flamaları taşınıyor. Dövizlerde öne çıkan slogan, "Hayır" oldu.

ALMANYA'DAKİ YASAKLARA TEPKİ 

Yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından miting düzenlendi. Mitingde  PYD Eş Başkanı Salih Muslim konuşma yaptı. Müslim Almanya’nın Kürt sembollerini yasaklamasını eleştirerek, "Yasaklanan bizim bayraklarımız ve sembollerimiz değil, Türkiye bayrakları ve terörizm bayrakları olmalı. Çünkü biz Ortadoğu’da sadece kendimiz için değil, bütün insanlık için DAİŞ ve terörizm ile savaştık. Direnişimiz Avrupa için, Batı için, bütün insanlık içindir. Bu yasaklamayı kınıyorum" dedi.

BARIŞ VE ZAFER BİZİM OLACAKTIR

Muslim, konuşmasında Kürtlerin mücadelesine de değinerek, şunları söyledi: "Tarihte hiçbir saldırı, ihanet ve direniş bu kadar açık olmamıştı. Bugün her şey çok net ve açık. Onun için bu dönemde kutlanan Newroz her zamankinden farklıdır. Bugün herkesi tanıyoruz, düşmanlarımızı ve dostlarımızı çok iyi tanıyoruz. Düşmanımız çıldırmış, her taraftan Kürtlere saldırıyor. Ama bütün bu saldırılara rağmen büyük bir direniş var. Hiç kimse merak etmesin; başarı ve zafer bizim olacaktır."

AKP SANDIĞA GÖMÜLECEK ‘

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Kamuran Yüksek ise AKP ve Türk devletinin baskısına değinerek, "Kentlerimiz yıkıldı, binlerce arkadaşımız zindana atıldı. Ama buna rağmen bugün bütün dünya görüyor ki, dimdik ayakta ve özgürlük mücadelemizi sürdürüyoruz. Ölüm, zindan ve her türlü baskıya rağmen diz çözmedik. ‘An azadi an azadi’ şiarıyla bu halk mutlaka özgürlüğüne kavuşacak, diyoruz. Bu yıl bütün Kürtler, Rojava ile birlikte statüye kavuşacak bir yıl olacaktır. Ve aynı zamanda AKP faşizminin 16 Nisan’da sandığa gömülecek bir yıl olacak" diye konuştu.

Erdoğan’ın tek adamlık sistemine karşı mücadele ettiklerini vurgulayan Yüksek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Başta halkımız olmak üzere Türkiye halkları Erdoğan’ın kurmak istediği tek adamlık sistemine ‘Hayır' diyor. Şu anda ‘Hayır' oyları ‘Evet' oylarının çok çok üzerindedir. Bundan kaynaklı Erdoğan Türkiye’de ve Avrupa’da kriz ve kaos çıkarmaya çalışıyor. Avrupa ve dünyanın Erdoğan ve AKP’yi istemediği açık. Bu hükümet miladını doldurmuştur. Onun için 16 Nisan’da sandığa gömelim. Hep birlikte demokratik bir sistem ve anayasa yapalım. Onun için her kesi sandık başına gidip bu zalim ve diktatöre ders vermesini rica ediyorum. 3 gün sonra Amed ve Van’da yapılacak olan Newroz’a selam gönderelim. Halkımız her tarafta dim dik ayakta olduğunu bu Newroz’da gösterecektir."

KNK Eş Başkanı Rêbwar Reşîd de konuşma yaptı. Konuşmaların ardından müzik dinletisi ile son buldu.

 

 

 

Öne Çıkanlar