Garo Paylan'dan Erdoğan ve Bahçeli'ye: Enver ve Talat Paşa’nın yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar

Garo Paylan'dan Erdoğan ve Bahçeli'ye: Enver ve Talat Paşa’nın yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar
HDP'li Paylan, Kuzey Suriye’ye 'operasyon' tehditlerine ilişkin, 'Erdoğan ve Bahçeli yeni bir formül bulmuş değil. Enver ve Talat Paşa ne yaptılarsa, aynısını yapmaya çalışıyorlar' dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde "Demokratik siyasetle faşizmi yıkacağız, toplumu özgürleştireceğiz" şiarıyla 3’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. Bağlar ilçesinin 5 Nisan Mahallesi’ndeki bir düğün salonunda yapılan kongreye, partinin milletvekilleri, il eşbaşkanları, yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kongre salonuna, "Jin jiyane, jiyanê nekuje" ve "Dün başardık, bugünde başaracağız" yazılı pankartlar asıldı. Saygı duruşuyla başlayan kongre, Divan Kurulu’nun seçimiyle devam etti. 

"GÜNEY KÜRDİSTAN İŞGAL EDİLMEK İSTENİYOR"

Kongrede konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, HDP’nin baskılara rağmen örgütlüğünü büyüttüğünü belirterek, "Faşizme karşı her zaman ayakta olacağız. Ortadoğu’da kirli bir savaş var. Halkımız bu savaşa karşı her zaman ayakta olmalı. Efrin nasıl işgal edildiyse bugünde Güney Kürdistan işgal edilmek isteniyor. Bu düşmanlığa karşı ulusal birlikle karşı durmalı" dedi. İmralı Adası’nda yeniden devreye konulan tecrit uygulamasına dikkat çeken Aydeniz, "Savaş istemeselerdi Cumhurbaşkanı kalkıp Devlet Bahçeli’nin evine gitmezdi. İmralı’nın kapılarını açması gerekiyordu. Biz örgütlü gücümüz ve duruşumuzla İmralı’nın kapılarını açacağız" diye konuştu. 

"BU SAVAŞIN ÖNÜNÜ KESMELİYİZ"

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ise 2015 yılında başlayan çatışmalı sürece işaret ederek, "Güney ve Batı Kürdistan’da kirli bir savaş var. Bu savaşın önünü kesmeliyiz. Yürütülen savaş Kürt’ün inkarı üzerine kurulan bir savaştır" ifadelerini kullandı. 

PAYLAN: AYNISINI YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

HDP Diyarbakır Milletvekilli Garo Paylan da, "Barış koridoru" tartışmaları ve Kuzey Suriye’ye yönelik tehditlere ilişkin şunları söyledi: "Erdoğan mültecileri kart olarak kullanıyor. Rusya kartını kullanarak blöf yapıyor. Bunu yüzyıl önce Talat ve Enver Paşa yapmıştı. Erdoğan ve Bahçeli yeni bir formül bulmuş değil. Enver ve Talat paşa ne yaptılarsa, aynısını yapmaya çalışıyorlar. Ancak bu sefer karşılarında çok daha örgütlü bir halk var. Erdoğan orduyu sınıra dizmiş, barış koridoru kuracakmış. Tankla, topla, uçakla barış koridoru mu kurulur? Bak ne hale geldin."

"BÜTÜN KAYNAKLAR SİLAHA HARCANIYOR"

ABD ve Rusya ile S-400 alımıyla başlayan krize dikkat çeken Paylan, "Bütün kaynaklarımız tanka, topa, füzeye gidecek. Bütün bütçeyi savaşa harcıyorsunuz. Halkımız işsiz, aç bekliyor. Bütün kaynaklar silaha harcanıyor. 4 yıl önce savunma bütçesi 40 milyar liraydı, bugün 160 milyar lira oldu. 4 katına çıkmış. Oysa kaynaklarımızı barışa harcasak, her birimizin aşı da olur işi de. Barışımız, huzurumuz ve refahımız olur" diye konuştu.

İLÇE EŞBAŞKANLARI SEÇİLDİ

Kongrede, yapılan konuşmaların ardından mali ve faaliyet raporları okundu. Kongrede yapılan seçim sonucunda HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanlığı’na Fatma Kavmaz ve Mehmet Atlıhan seçildi. (Mezopotamya Ajansı)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar