Gazeteci Aranca'nın 'Sinan Ateş' haberine 3 yıl hapis istemi

Gazeteci Aranca'nın 'Sinan Ateş' haberine 3 yıl hapis istemi
Gazeteci Asuman Aranca'nın Sinan Ateş cinayeti hakkındaki ödüllü haberine dava açıldı. Aranca'nın "haber verme sınırını aştığı” iddia edilen haber nedeniyle 3 yıla kadar hapsi istendi.

Artı Gerçek - Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetiyle ilgili bilirkişi raporunu "Sinan Ateş cinayeti dosyasındaki bilirkişi raporuna T24 ulaştı: Ateş’in adresini Ülkü Ocakları Başkanı istemiş!" başlığıyla haberleştiren T24 muhabiri gazeteci Asuman Aranca hakkında dava açıldı. İstanbul Başsavcılığı Aranca hakkında “gizliliği ihlal” suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

T24'te yer alan habere göre, iddianamede, “konunun haber değeri taşıdığı değerlendirilebilir ise de haberin yapılış tarzı ve gerek bulunmamasına rağmen rapor içeriği ve görsellerinin tamamının yayınlanmasının haber verme sınırını aştığı” öne sürüldü. Aranca’nın davaya konu haberi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 2 ayrı ödüle layık görülmüştü.

ATEŞ CİNAYETİ İDDİANAMESİ HALA YOK

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş, 30 Aralık 2022 tarihinde Ankara’nın en merkezi yerlerinden olan Çukurambar’da uğradığı silahlı sonucu ölmüştü. Cinayete ilişkin soruşturmada defalarca savcı değişikliği yaşandı. Soruşturmanın üzerinden 1 yıl 3 ay geçmesine karşın iddianame de düzenlenmedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar